Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja". Spektakl żałobnego minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:23
– Słuchając ich występu, byłem przygwożdżony prostotą przekazu i ostatecznością tematu – mówił o duecie Grochocki_Odorowicz Olo Walicki, przewodniczący jury 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
Audio
  • Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja". Spektakl żałobnego minimalizmu (Filharmonia Dwójki)
Paweł Odorowicz i Paweł Grochocki, czyli zespół Grochocki_Odorowicz po finałowym koncercie festiwalu Nowa Tradycja
Paweł Odorowicz i Paweł Grochocki, czyli zespół Grochocki_Odorowicz po finałowym koncercie festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

– Byłem zasłuchany w treść, mocno dociśnięty do mojego fotelika z powodu odniesień do ostateczności – wspominał Olo Walicki koncerty laureatów Grand Prix. – Cały materiał duetu dotyczy śmierci. To pieśni pogrzebowe, żałobne podane w sposób niezwykle minimalistyczny, prosty, czytelny, zrozumiały – dodał.

Karolina Cicha zauważyła, że "Paweł Grochocki śpiewał jakby zupełnie wyzuty z emocji". – To było prześwietne, ponieważ emocje te były oddawane przez grę Pawła Odorowicza. Tak sobie ten duet wymyślili: śpiewak podaje tylko tekst, jak najbardziej wyczyszczony z warstwy emocjonalnej, której cały ciężar przekazany jest altowioliście – powiedziała.

Jurorzy doceniali elementy spektaklu wprowadzone przez duet Grochocki_Odorowicz podczas koncertu, i odnieśli się do kwestii pewnych braków intonacyjnych Pawła Grochockiego, które wcale nie przeszkodziły zespołowi w wygranej. Jury zwraca bowiem uwagę nie tyle na techniczną biegłość i perfekcyjne aranżacje, co na to, czego nie da się uchwycić za pomocą wymiernych parametrów, co według Ola Walickiego i Karoliny Cichej jest "tajemnicą sztuki" - "charyzmę, osobowość, performatywność i energię".

Goście Dwójki opowiadali także o laureatach II i III miejsca (zespoły Burónka i Niewte)oraz o tym, czym zachwycili ich wyróżnieni przez nich artyści: zdobywca Złotych Gęśli Przemysław Ficek z zespołu Skład Niearchaiczny, Kapela z Innej Struny (doceniona za "młodzieńczy entuzjazm i radość wspólnego muzykowania") i Mitomani (wyróżnienie "za przemyślane aranżacje i wysoki kunszt wykonawczy").

f

***

Rozmawiała: Anna Szewczuk

Goście: Olo Walicki, Karolina Cicha, Tomasz Janas, Remigiusz Mazur_hanaj (jurorzy 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja")

Data emisji: 14.05.2017

Godzina emisji: 20.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/bch

Komentarze1
aby dodać komentarz
KKE2017-05-24 17:32 Zgłoś
Szczególnie odkrywcze o wpływie "Żywizny" (chronologia!) i Podhalu (powtarzane!) :-)

Czytaj także

Bester Quartet. Z "Nowej Tradycji" w świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:00
– Wygrana w konkursie "Nowa Tradycja" w 2000 r. była spełnieniem marzeń całego zespołu – mówił akordeonista Jarosław Bester, założyciel Bester Quartet, dawnym The Cracow Klezmer Band.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carla Pires: znalazłam własną drogę do fado

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 11:00
- Już od mojej pierwszej płyty szukałam swoich dróg, bo już wtedy czułam, że nie tylko fado tradycyjne jest tym, co na mnie wpływa - mówiła jedna z najbardziej znanych artystek portugalskich, która 13 maja wystąpi w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grochocki_Odorowicz zwycięzcami konkursu "Nowa Tradycja" 2017

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 22:30
Zespół ze Zgierza zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Kolejne miejsca przypadły kapelom Burónka i Niewte. Ponadto wyróżniono Kapelę z Innej Struny, Mitomanów oraz Skład Niearchaiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończyła się "Nowa Tradycja" 2017

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:44
20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia za nami. Poznaliśmy laureatów Konkursu "Nowej Tradycji", wysłuchaliśmy znakomitych koncertów zespołów folkowych z Polski oraz zagranicznych gwiazd.
rozwiń zwiń