200:13 2020_10_24_15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Polskie Radio powraca w eter po wojnie (Dwie do setki/Dwójka)
"Mieszkamy ze Szpilmanem w jedynym istniejącym radiowym studio. Sypiamy w ubraniach, na podłodze, myjemy się w kuchni (dawnej łazience), jadamy bardzo podle w stołówce na parterze, a dojadamy na mieście" - wspominał w pierwszych miesiącach 1945 roku trudną codzienność Roman Jasiński, dyrektor muzyczny Polskiego Radia.
Krystyna Niewiarowska-Tomorowicz, zaangażowana w pracę w radiu jako nastoletnia dziewczyna, dobrze pamiętała prof. Romana Jasińskiego i Władysława Szpilmana z tego okresu. - Obaj panowie wprowadzili się do jednego z pokojów, a że nie mieli gdzie mieszkać, położyli sobie koce na fortepianie, maszynkę spirytusową pod fortepianem - opowiadała w archiwalnym nagraniu. - W dzień oczywiście bardzo głośno dyskutowali swoje poglądy, które po większej części były sprzeczne, także w następnych pokojach redakcyjnych było ich słychać.
Czytaj także
- Razem z nimi mieszał też Jerzy Waldorff, który dołączył. Tacy trzej przyjaciele z boiska, jak tytuł późniejszej piosenki Szpilmana - mówiła Małgorzata Barucka z Archiwum Polskiego Radia. - Wszyscy trzej znali się z radia przedwojennego, głównie Szpilman i Roman Jasiński. Szpilman był etatowym pianistą Polskiego Radia, a Roman Jasiński zajmował funkcję kierownika muzycznego. Z kolei Jerzy Waldorff współpracował jako publicysta.
Chór Czejanda – temat/Trzej przyjaciele z boiska
Program radiowy najpierw był emitowany z Lublina do Warszawy, zaraz po zakończeniu tam działań wojennych. Pierwsza inauguracja odbyła się 11 lutego 1945 roku. Zaś ze względów technicznych, stałe emitowanie programu ze słynnego studia, czyli sypialni i pracowni muzycznej przy Targowej 63 w Warszawie początkowo odbywało się przez megafony uliczne.
Niemniej, dzięki doświadczeniu, wiedzy i determinacji artystów i radiowców, w krótkim czasie udało się wydobyć radio z powojennej zapaści. - Współpraca w tym okresie była, może dlatego, że takie były czasy, bardzo gorąca, żywa, spontaniczna i jeszcze nie straciliśmy tej przyjaźni jaką po wojnie jeden człowiek żywił do drugiego - opowiadała Krystyna Niewiarowska-Tomorowicz.
W audycji usłyszeliśmy archiwalne wypowiedzi: Krystyny Niewiarowskiej-Tomorowicz, Jerzego Waldorffa, Wieńczysława Glińskiego, Mieczysława Mileckiego, Romana Jasińskiego, Władysława Szpilmana.
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla
Goście: Małgorzata Barucka (Archiwum Polskiego Radia), Teresa Barucka (Archiwum Polskiego Radia), Elżbieta Jasińska (córka Romana Jasińskiego), Andrzej Szpilman (syn Władysława Szpilmana), Mairan Turski (dziennikarz, przyjaciel Szpilmanów)
Data emisji: 16.10.2021
Godzina emisji: 15.00