Polskie Radio
Section05
Monika Zając

Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków

- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - mówiła w Dwójce Jennifer Pike, skrzypaczka i jurorka trwającego w Katowicach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego Katowice skrzypce Karol Szymanowski muzyka klasyczna Mieczysław Karłowicz Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kevin Kenner Karol Szymanowski Monika Zając Dwójka MUZYKA fortepian Konkurs im. Karola Szymanowskiego

Lukáš Vondráček: kocham muzykę za uniwersalność

- Najbardziej kocham muzykę za jej uniwersalność. Z drugiej jednak strony oczywiście jako Czech staram się w pewnym sensie promować czeską muzykę za granicą. Zwłaszcza Józefa Suka - mam wrażenie, że jego utwory, zwłaszcza te na fortepian, nie są powszechnie znane, a szkoda, bo to chyba mój ulubiony czeski kompozytor - mówił w Dwójce Lukáš Vondráček, który wystąpił z recitalem w czwartek (31.08) na 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert fortepian Dwójka MUZYKA Monika Zając

Olga Pasiecznik: kryterium wyboru była wierność Ukrainie

- Zależało nam, żeby pokazać jak najwięcej różnorodności. W kompozytorach, w poezji, w stylach, we wszystkim. Myślę, że większość tych kompozytorów nie tylko kochała Ukrainę ponad wszystkich, bo bardzo wielu z nich miało też szansę zrobić wielkie kariery wyjeżdżając do tzw. wielkiej Rosji. Wybraliśmy tylko tych, którzy zostali wierni swojej ojczyźnie - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik o środowym koncercie (30.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Ukraina Chopin i jego Europa 2023 MUZYKA Dwójka Monika Zając

"Chopin i jego Europa" 2023. Kevin Chen: kocham komponowanie

- Większość moich utworów powstaje przy fortepianie, a inspirację czerpię z dzieł innych kompozytorów, nad którymi pracuję. Interesują mnie też inne dziedziny sztuki. Myślę o łączeniu w przyszłości mojej gry z tańcem, teatrem lub malarstwem. To są jednak bardzo niesprecyzowane plany - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Monika Zając

Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź Mariusz Wilczyński Julian Tuwim Dwójka Monika Zając Paweł Siwek KULTURA

Andrzej Szczepkowski - niezapomniany głos i odwzajemniona miłość do radia

- Mój ojciec potrafił śpiewać operowe arie, był obdarzony słuchem absolutnym, co zresztą uważał za dar, ale z drugiej strony źle znosił jakikolwiek fałsz. W latach młodości w Krakowie gitarę podarował mu Konstanty Ildefons Gałczyński, z którym się przyjaźnił. Głos uważał za swój najbardziej wartościowy aktorski instrument - mówiła w Dwójce Joanna Szczepkowska, córka aktora.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szczepkowski joanna szczepkowska Monika Zając Roch Siciński Dwójka aktorzy aktor aktorstwo Tomasz Mościcki

Energia, precyzja i zaangażowanie. Orkiestra "Amadeus" świętuje 55-lecie

- Bardzo bym sobie życzyła, żeby to było 25, a nie 55 lat. Niestety jednak nie jest to możliwe i trzeba umieć się pogodzić z upływającym czasem - mówiła w radiowej Dwójce Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Agnieszka Duczmal Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Marta Lipińska: życie Bronisława Pawlika wypełniały film, teatr i radio

- Z Bronisławem Pawlikiem połączyło mnie prawie 30 lat znajomości i pracy. W radiu sam siebie reżyserował i poprawiał. Nie lubił wspomnień "Misia z okienka", choć dzieci go uwielbiały i to było coś wspaniałego. Udzielał niewielu wywiadów, niechętnie mówił o sobie. Był wspaniałym aktorem farsowym, a to największa sztuka w naszym zawodzie - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pawlik Dwójka aktorzy aktor aktorstwo Monika Zając Paweł Siwek Marta Lipińska Waldemar Modestowicz Tomasz Mościcki