Polskie Radio
Section05
Monika Zając

Gadjiev: Panufnik połączył głęboką duchowość z poszukiwaniami formalnymi

- Sporo rozmawiałem o tym utworze z maestrem Andrzejem Boreyką. Powiedział mi, że druga część tego koncertu przypomina mu modlitwę. Zgadzam się, to bardzo uduchowiona muzyka, spoglądająca ku niebu. Mnie fascynuje także jej konstrukcja. Przypomina palindrom, partyturę można czytać od lewej do prawej lub odwrotnie. To jak odbicie lustrzane - mówił w Dwójce Alexander Gadjiev, który w niedzielę (28.08) wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Alexander Gadjiev Andrzej Panufnik koncert Monika Zając Dwójka MUZYKA Chopin i jego Europa

Kate Liu: porażka jest częścią sukcesu, a sukces może wyniknąć z porażki

- Obraz, który wyłania się z tych momentów, w których jesteśmy na scenie, jest niepełny, nie oddaje rzeczywistości. To, czego nie widać, to te emocje, które pozostawiamy w sali prób. A tam rozgrywa się wiele dramatów, to tam przeżywamy liczne załamania, momenty zwątpienia, stres. To wszystko jest częścią procesu twórczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. 
Zobacz więcej na temat:  fortepian Chopin i Jego Europa 2022 Kate Liu Dwójka Monika Zając Fryderyk Chopin

Bruce Liu: ćwicząc Rameau, mogłem odpocząć nieco od Chopina

- Rameau był moim "pandemicznym odkryciem". Pracowałem nad jego utworami podczas przygotowań do konkursu, który przesunięty został przecież o rok. Dobrze mi to zrobiło, mogłem odpocząć nieco od Chopina - mówił Bruce Liu podczas briefingu przed występem na festiwalu "Chopin i Jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022 Bruce (Xiaoyu) Liu filharmonia narodowa Monika Zając

Szymon Mechliński: uderzymy z Michałem w trochę inny klimat

- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew fortepian Monika Zając koncert KULTURA Dwójka

Mozartiana – od klasyki do folku. Gdańska podróż z wielkim salzburczykiem

– Mozart to jeden z tych, może nielicznych, kompozytorów, których twórczość jest bardzo otwarta na różnego rodzaju opracowania, ze względu na melodyjność, zwartą, klasyczną formę – mówił w Dwójce Jan Łukaszewski, dyrektor artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego – organizatora Festiwalu Mozartiana w Gdańsku. Tegoroczna, 17. odsłona wydarzenia trwa od niedzieli (21.08). 
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart Gdańsk Monika Zając Dwójka Jan Łukaszewski

Martyna Pastuszka o tym, jak w {oh!}Orkiestrze przepaliły się kabelki

- Akompaniamenty są wyraźnie bardziej wymagające niż repertuar symfoniczny. Dla nas odkryciem jest to, jak bardzo nasze kabelki w głowie się przepalają przy tej licznie akompaniamentów - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni {oh!}Orkiestry.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Monika Zając muzyka dawna orkiestra instrumentaliści Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022

Ukrainian Freedom Orchestra. Tournée, które niesie energię sprzeciwu

- To wezwanie małżonki prezydenta Zełenskiego: "nie oswajajcie się z naszym cierpieniem", to jest właściwie podstawowe przesłanie, które towarzyszy całemu przedsięwzięciu - mówił w Dwójce szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zapowiadając światową trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając wojna na Ukrainie Teatr Wielki - Opera Narodowa koncert muzyka klasyczna KULTURA

Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa orkiestra Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając

"W każdym zakątku Polski odnajdziemy historie mrożące krew w żyłach"

- Wydaje mi się, że legendy są na tyle równomiernie rozłożone, że trudno byłoby wskazać jeden konkretny region, gdyż wszędzie odnajdziemy coś mrożącego krew w żyłach. Duchy, zjawy, zmory, upiory, wampiry, wilkołaki to były istoty, które towarzyszyły ludziom wszędzie - mówił w radiowej Dwójce Bartłomiej Grzegorz Sala, pisarz, etnolog, historyk i krajoznawca.
Zobacz więcej na temat:  legendy Zamek Czocha zamek Monika Zając Dwójka

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając

Elżbieta Kruszyńska: książki Adama Bahdaja są ponadczasowe

- Fenomen książek Adama Bahdaja tkwi w tym, że jest to proza dla wszystkich, dla dziewcząt i chłopców. Jego twórczość przełamuje pewne schematy, lata 70. i 80. były czasem szczególnym dla literatury młodzieżowej. Pisarze tworzyli książki różnego typu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególnie wspomina się twórczość trzech autorów: Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego i Alfreda Szklarskiego - mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Kruszyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Roch Siciński wakacje Dwójka książki książki dla dzieci Adam Bahdaj

Dariusz Michalski: Młynarski był fantastycznym obserwatorem

- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jan Młynarski Alicja Majewska Gaba Kulka Dariusz Michalski Jakub Kukla Monika Zając