Polskie Radio
Section05

Monika Zając

Pełna uliczek i tajemniczych ogrodów. Spacer artystyczną Saską Kępą

Grzegorz Fitelberg, Witold Lutosławski i Agnieszka Osiecka, a także mniej znani - Eugeniusz Mossakowski czy Elna Gistedt. Co łączyło tych artystów? Wszyscy mieszkali na Saskiej Kępie... Zapraszamy na artystyczny spacer, którego przewodnikiem jest Jarosław Wojciechowski, varsavianista i kolekcjoner przedmiotów związanych z kulturowym dziedzictwem Polski.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa muzyka klasyczna Dwójka Saska Kępa Spacer po Warszawie Agnieszka Osiecka Grzegorz Fitelberg Witold Lutosławski

Festiwal NeoArte. Muzyka współczesna, która syntetyzuje różne rodzaje sztuki

- Muzyka współczesna jest absolutnie w centrum naszego festiwalu. Obecnie ma ona jednak różne oblicza i coraz częściej zmierza w kierunku syntezowania różnego rodzaju sztuki. Stąd u nas również wideo-art, taniec i sytuacje performatywne, teatralne - mówił w Dwójce Paweł Kapica, współorganizator festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  kwartet smyczkowy muzyka współczesna Dwójka Gdańsk KULTURA MUZYKA Festiwal NeoArte

Nic nie starzeje się tak, jak awangarda? Multimedialny happening z twórczością Schaeffera

Podczas XVI festiwalu Era Schaeffera odbędzie się również multimedialny happening pt. "Trzeci nurt – czyli nowa propozycja w hybrydzie dwóch stylów: jazzu i klasyki". O tej formie sztuki i jej związku z Bogusławem Schaefferem opowiedzieli w Dwójce: Łukasz Czuj - autor scenariusza i reżyser wydarzenia oraz Krystyna Gierłowska - producentka wydarzenia i dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bogusław Schaeffer Łukasz Czuj Krystyna Gierłowska KULTURA MUZYKA

Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński biografia literatura KULTURA Dwójka Monika Śliwińska

"Pokój dla Jeruzalem". Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i Bastarda Trio we wspólnym koncercie

- Wielu chórzystów, szczególnie tych z niedługim stażem, nie ma w ogóle doświadczeń wykonywania tego typu muzyki i to jeszcze z zespołem instrumentalnym, który ma dość oryginalny skład - mówił w Dwójce przed koncertem "Pokój dla Jeruzalem" Jakub Siekierzyński, dyrygent i szef Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  chór Centrum Myśli Jana Pawła II Dwójka MUZYKA KULTURA koncert studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Jakub Siekierzyński Bastarda religia

"Eldorado" - niezwykłe odkrycie w Pałacu w Wilanowie

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie trwają prace konserwatorskie. W ich trakcie, w północnym skrzydle, w tzw. Salonie Malinowym, spod warstwy purpurowych tkanin wyłoniły się bogato zdobione tapety. - Spodziewaliśmy się, że te tapety się zachowały - mówiła w Dwójce Agnieszka Pawlak, kierowniczka Działu Prewencji i Konserwacji Pałacu.
Zobacz więcej na temat:  Wilanów muzeum Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zabytki konserwacja Dwójka odkrycia i ciekawostki KULTURA

110. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Wybitny kompozytor skazany na zapomnienie

Andrzej Panufnik to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Czas jego twórczości przypadł na okres komunizmu w Polsce. Artysta nie wytrzymywał kolejnych szykan ze strony komunistów i zdecydował się na emigrację do Wielkiej Brytanii. W odwecie władze PRL zakazały grania jego muzyki i chciały skazać go na zapomnienie. Jednak jego talent i sukcesy za granicą na to nie pozwoliły.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Panufnik Jakub Kukla Beata Bolesławska-Lewandowska Roxanna Panufnik Łukasz Borowicz muzyka klasyczna komunizm

"Giselle" - baletowa premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi

- Ta historia z jednej strony może być błaha, a z drugiej bardzo romantyczna. Myślę, że każdy, niezależnie od wieku, może coś z tego spektaklu wyciągnąć. Dziecko zobaczy piękny balet, osoba dorosła może zobaczyć tę historię, a ktoś, kto przeżył coś podobnego, poczuje wiele emocji - mówił w Dwójce tancerz Dominik Senator przed premierą baletu "Giselle" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki w Łodzi balet Dwójka KULTURA MUZYKA romantyzm miłość premiera

Michaił Zygar: Putin używa historii jako usprawiedliwienia dla wojny z Ukrainą

- Zbigniew Brzeziński w 1997 roku napisał, że Rosja nigdy nie stanie się imperium bez Ukrainy. Jego książka "Wielka szachownica" stała się inspiracją dla grupy byłych oficerów KGB, wśród których był także Putin. Stąd polityka próby utrzymania Ukrainy w rosyjskiej strefie wpływów za wszelką cenę. Historia stała się więc użytecznym narzędziem - mówił w Dwójce Michaił Zygar, rosyjski pisarz i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Ukraina Rosja Brigitte Bardot Dwójka Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Fiodor Dostojewski

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024. "To nagroda środowiska muzycznego"

4 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie poznamy laureatów czternastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku. - Tym gremium, które ocenia, jest środowisko muzyczne - mówiła w Dwójce dziennikarka Agata Kwiecińska.
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Dwójka nagroda Agata Kwiecińska KULTURA MUZYKA

"Z klasyką przez Polskę". Agata Szymczewska, Wojciech Szymczewski i koncert z niespodzianką

W kolejnej odsłonie koncertów z cyklu "Z klasyką przez Polskę" - znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska. Towarzyszyć jej będzie pianista i kameralista, a prywatnie brat, Wojciech Szymczewski. Już w najbliższą sobotę, 5 października o godzinie 17.00, wystąpią Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. W programie m.in. dzieła Wieniawskiego, Beethovena oraz muzyczne niespodzianki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Szymczewska KULTURA MUZYKA Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - bogactwo zbiorów i unikatowa siedziba

- Nasze muzeum w zasadzie specjalizuje się w porcelanie śląskiej, ale mamy również zbiory europejskie. Tylko dlatego, żeby pokazać porcelanę śląską na tle wytwórczości europejskiej i w ten sposób ją porównać, zestawić i przekonać się, że wcale nie odbiegała od tych najlepszych wzorów - mówił w Dwójce Tomasz Nochowicz z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Zobacz więcej na temat:  porcelana Wałbrzych muzeum KULTURA Dwójka Dolny Śląsk