Polskie Radio
Section05
Monika Zając

"Raj utracony" K. Pendereckiego - premiera w Łodzi. Rafał Janiak: to muzyka, która wnika w organizm

- Jeżeli państwo wejdą głęboko w to, co chcemy przekazać, w to, co napisał profesor Krzysztof Penderecki, to myślę, że wrażliwy człowiek przez wiele dni będzie jeszcze przeżywał i tę muzykę, no i oczywiście to libretto - tak o spektaklu "Raj utracony" mówił jego kierownik muzyczny Rafał Janiak, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Widowisko będzie transmitowane w Dwójce 26 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Monika Zając Dwójka Rafał Janiak transmisja na żywo spektakl Biblia Łódź

Zdzisław Nardelli - włoskie nazwisko i ogromne zasługi dla polskiej kultury

- Wywodził się z kupieckiej rodziny, która przybyła do Polski z Włoch w XVIII w. Nardellowie się zasymilowali, stali się częścią polskiego krajobrazu. Jedną jedyną rzeczą, która zdradzała jego niesłowiańskość, było nazwisko i ten charakterystyczny typ urody. Natomiast on należy bezsprzecznie, tak jak jego przodkowie, do polskiej kultury - mówił Tomasz Mościcki w audycji "Dwie do setki", której bohaterem był Zdzisław Nardelli.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia reżyser henryk rozen Tomasz Mościcki Magdalena Zawadzka Monika Zając Roch Siciński Zdzisław Nardelli Dwójka KULTURA

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski słuchowisko Monika Zając Leszek Zduń premiera Teatr Polskiego Radia Antoni Libera

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. "Każdy etap to będzie inny styl muzyczny"

Przed nami XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. - W I etapie dominować będą utwory klasyczne: Mozart, Beethoven, Moniuszko. W drugim etapie mamy przedstawicieli epoki romantyzmu plus koncerty z solistami, a w trzecim - pozycje dwudziestowieczne. Poziom trudności zatem wzrasta, a my będziemy mogli zobaczyć, jak uczestnicy radzą sobie w różnych stylach - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg dyrygent Monika Zając Jarosław Shemet Dwójka MUZYKA Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Biografka Edwarda Dwurnika: był robotnikiem sztuki

- Edward Dwurnik generował bardzo skrajne emocje. Jedni go kochali, inni nienawidzili, większość zazdrościła. Zazdroszczono mu pędu do pracy; tego, że on naprawdę był robotnikiem sztuki. To nie jest tytuł na wyrost, on w pełni oddaje charakter Edwarda Dwurnika artysty - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Dwurnik. Robotnik sztuki".
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo SZTUKA Edward Dwurnik Monika Zając Dwójka rocznica wywiad

Energia, precyzja i zaangażowanie. Orkiestra "Amadeus" świętuje 55-lecie

- Bardzo bym sobie życzyła, żeby to było 25, a nie 55 lat. Niestety jednak nie jest to możliwe i trzeba umieć się pogodzić z upływającym czasem - mówiła w radiowej Dwójce Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Agnieszka Duczmal Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Chór Polskiego Radia w Europejskim Centrum Muzyki. "To bardzo szczęśliwy dzień"

- To nowy rozdział w naszej działalności. Bardzo się cieszymy, że do naszych podróży warszawsko-katowickich, a także zagranicznych będziemy mogli dołączyć również tak cudowne miejsce, jak Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - mówiła w Dwójce Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrygentka i dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia, w dniu podpisania umowy z Europejskim Centrum Muzyki o wspólnym prowadzeniu instytucji artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka Adam Balas Monika Zając MUZYKA Dwójka Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Lusławice

Literacka Nagroda Nobla - Jon Fosse laureatem. "W Skandynawii jest gwiazdą"

Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. - Jon Fosse bardzo silnie inspiruje się malarzami z przełomu XIX i XX wieku. To są malarze, którzy pokazują świat pustki czy świat potęgi natury. I ta atmosfera przenosi się do jego dramatów - mówił w Dwójce szef działu zagranicznego miesięcznika "Dialog" Piotr Olkusz. - W Skandynawii jest absolutną gwiazdą i punktem odniesienia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Monika Zając

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

II Konkurs Szymanowskiego. "Jesteśmy przyjaciółmi, którzy ze sobą współpracują"

- To, co widzi publiczność, gdy wychodzimy na estradę, to wierzchołek góry lodowej. Każdy występ poprzedzają długie godziny prób, podczas których po prostu dobrze się bawimy. Spędzamy też wspólnie czas poza pracą, lubimy chodzić do spa, relaksować się, rozpieszczać posiłkami w miłych miejscach. To dla nas ważne - mówili w Dwójce uczestnicy koncertu laureatów II Konkursu im. Karola Szymanowskiego z Turicum Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego koncert kwartet smyczkowy Monika Zając Dwójka II Konkurs im. K. Szymanowskiego II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego MUZYKA

Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków

- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - mówiła w Dwójce Jennifer Pike, skrzypaczka i jurorka trwającego w Katowicach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego Katowice skrzypce Karol Szymanowski muzyka klasyczna Mieczysław Karłowicz Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kevin Kenner Karol Szymanowski Monika Zając Dwójka MUZYKA fortepian Konkurs im. Karola Szymanowskiego

Lukáš Vondráček: kocham muzykę za uniwersalność

- Najbardziej kocham muzykę za jej uniwersalność. Z drugiej jednak strony oczywiście jako Czech staram się w pewnym sensie promować czeską muzykę za granicą. Zwłaszcza Józefa Suka - mam wrażenie, że jego utwory, zwłaszcza te na fortepian, nie są powszechnie znane, a szkoda, bo to chyba mój ulubiony czeski kompozytor - mówił w Dwójce Lukáš Vondráček, który wystąpił z recitalem w czwartek (31.08) na 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert fortepian Dwójka MUZYKA Monika Zając

Olga Pasiecznik: kryterium wyboru była wierność Ukrainie

- Zależało nam, żeby pokazać jak najwięcej różnorodności. W kompozytorach, w poezji, w stylach, we wszystkim. Myślę, że większość tych kompozytorów nie tylko kochała Ukrainę ponad wszystkich, bo bardzo wielu z nich miało też szansę zrobić wielkie kariery wyjeżdżając do tzw. wielkiej Rosji. Wybraliśmy tylko tych, którzy zostali wierni swojej ojczyźnie - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik o środowym koncercie (30.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Ukraina Chopin i jego Europa 2023 MUZYKA Dwójka Monika Zając

"Chopin i jego Europa" 2023. Kevin Chen: kocham komponowanie

- Większość moich utworów powstaje przy fortepianie, a inspirację czerpię z dzieł innych kompozytorów, nad którymi pracuję. Interesują mnie też inne dziedziny sztuki. Myślę o łączeniu w przyszłości mojej gry z tańcem, teatrem lub malarstwem. To są jednak bardzo niesprecyzowane plany - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Monika Zając

Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź Mariusz Wilczyński Julian Tuwim Dwójka Monika Zając Paweł Siwek KULTURA