Polskie Radio
Section05
Monika Zając

Ukrainian Freedom Orchestra. Tournée, które niesie energię sprzeciwu

- To wezwanie małżonki prezydenta Zełenskiego: "nie oswajajcie się z naszym cierpieniem", to jest właściwie podstawowe przesłanie, które towarzyszy całemu przedsięwzięciu - mówił w Dwójce szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zapowiadając światową trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając wojna na Ukrainie Teatr Wielki - Opera Narodowa koncert muzyka klasyczna KULTURA

Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa orkiestra Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając

"W każdym zakątku Polski odnajdziemy historie mrożące krew w żyłach"

- Wydaje mi się, że legendy są na tyle równomiernie rozłożone, że trudno byłoby wskazać jeden konkretny region, gdyż wszędzie odnajdziemy coś mrożącego krew w żyłach. Duchy, zjawy, zmory, upiory, wampiry, wilkołaki to były istoty, które towarzyszyły ludziom wszędzie - mówił w radiowej Dwójce Bartłomiej Grzegorz Sala, pisarz, etnolog, historyk i krajoznawca.
Zobacz więcej na temat:  legendy Zamek Czocha zamek Monika Zając Dwójka

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając

Elżbieta Kruszyńska: książki Adama Bahdaja są ponadczasowe

- Fenomen książek Adama Bahdaja tkwi w tym, że jest to proza dla wszystkich, dla dziewcząt i chłopców. Jego twórczość przełamuje pewne schematy, lata 70. i 80. były czasem szczególnym dla literatury młodzieżowej. Pisarze tworzyli książki różnego typu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególnie wspomina się twórczość trzech autorów: Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego i Alfreda Szklarskiego - mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Kruszyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Roch Siciński wakacje Dwójka książki książki dla dzieci Adam Bahdaj

Dariusz Michalski: Młynarski był fantastycznym obserwatorem

- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jan Młynarski Alicja Majewska Gaba Kulka Dariusz Michalski Jakub Kukla Monika Zając

Lawrence Foster: współpraca z NOSPR to dla mnie zaszczyt

- Sądzę, że I Symfonia to niezwykle dojrzały i pomysłowy utwór. Schubert skomponował ją w wieku zaledwie 16 lat, dowodząc niezwykłej muzycznej wyobraźni. Imponujące jest to, jak traktuje formę symfoniczną i jak rozwija poszczególne tematy. Ten utwór nie powinien być postrzegany jako dzieło niedojrzałe, jako uczniowska wprawka. To trudna, ale i radosna muzyka - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Lawrence Foster w przerwie koncertu zamykającego ten sezon działalności Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Monika Zając Dwójka dyrygent

Frank Peter Zimmermann: skrzypce Stradivariego to była miłość od pierwszego dźwięku

- Na stradivariusie gram od 2001 roku i czuję się tak, jakby stał się on częścią mojego ciała. To była miłość od momentu, w którym po raz pierwszy wziąłem te skrzypce do rąk. Może to banał, ale ze skrzypcami jest jak z butami – one albo pasują od razu, przy pierwszym mierzeniu, albo nigdy nie będą pasować - mówił w Dwójce znakomity niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann.
Zobacz więcej na temat:  koncert rozmowa Frank Peter Zimmermann Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając KULTURA

Ignacy Gogolewski - ostatni polski romantyczny aktor

- To był jeden z największych artystów polskiego teatru XX i początku XXI wieku, a przy tym był człowiekiem uroczym, świadkiem epoki, przykładem na bardzo ciekawą przypowieść o nieprzewidywalności ludzkich losów - mówił o zmarłym 15 maja aktorze, scenarzyście i reżyserze Ignacym Gogolewskim Tomasz Mościcki, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 aktor Ignacy Gogolewski Jan Englert Tomasz Mościcki Janusz Kukuła Dwójka Monika Zając Olgierd Łukaszewicz emilia krakowska

Anna Seniuk: Mira Dubrawska była uosobieniem kultury, dobroci i zrozumienia

-  Była osobą niezwykłą, zawsze trochę w cieniu. Mogę powiedzieć, że była zaprzeczeniem dyrektorowej w każdym calu. Wspominam ją raczej jako kumpelkę, harcerkę niż gwiazdę - Mirosławę Dubrawską, aktorkę, prywatnie żonę Zygmunta Hübnera wspominała w Dwójce jej wieloletnia koleżanka ze sceny Anna Seniuk. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy aktor aktorstwo Teatr Polskiego Radia Dwójka Monika Zając Roch Siciński

"Aula Leopoldyńska we Wrocławiu ma genialną akustykę"

- To cesarz Leopold I wydał łaskawą zgodę na utworzenie uniwersytetu we Wrocławiu, który wówczas mu podlegał jako część Królestwa Czeskiego i Cesarstwa Austriackiego, jest to bardzo skomplikowane. Gdy powstawała aula, to cesarz już nie żył, stąd przedstawienie go między niebem a ziemią - mówił w Dwójce dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Dwójka architektura fresk rzeźba Wrocław

Przed polską premierą baletu "Dracula"

- Ten balet był już wystawiany w trzech innych zespołach, oprócz naszego, i bardzo szybko zaczął żyć własnym życiem. Wszędzie i w samych superlatywach widzowie mówią o muzyce. To bardzo miłe, bo Kilar to polski kompozytor - mówił w Dwójce o balecie "Dracula" Krzysztof Pastor, choreograf przedstawienia. Polska premiera odbędzie się dziś (28 kwietnia) o godz. 19.00 na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  balet opera Dwójka Monika Zając Teatr Wielki - Opera Narodowa

Paul Van Nevel: muzyka dawna wychodzi poza schemat

- Zderzenie pomysłów i stylu piętnastego czy szesnastego stulecia z architekturą dziewiętnastego, dwudziestego czy dwudziestego pierwszego wieku potrafi przynieść zaskakujące efekty - mówił podczas koncertu na Festiwalu Actus Humanus Paul Van Nevel, dyrygent, muzykolog i historyk sztuki. Jest on jednym z pionierów badań nad muzyką dawną oraz autorytetem w zakresie historycznych praktyk wykonawczych, a także założycielem zespołu Huelgas Ensemble.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka muzyka dawna Monika Zając

"Miejscówka z Dwójką": muzyka współczesna i prawykonania

- Podczas "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy m.in. utwory z moich dwóch albumów: "Quantum of silence" oraz "ReVIOLAtion". Udało się również namówić Jakuba Opałkę oraz Krzysztofa Falkowskiego do napisania specjalnie na ten koncert utworów, których wykonania zostaną zadedykowane rodzinom ofiar wojny na Ukrainie. Będą to światowe prawykonania - mówił w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, który wraz z Maciejem Gańskim wystąpi podczas sobotniego koncertu w Dwójce (9.04).
Zobacz więcej na temat:  fortepian altówka Monika Zając Miejscówka z Dwójką Dwójka KULTURA koncert