Polskie Radio
Section05
Elżbieta Szczerbak

Wakacje na kredyt: jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Prawie połowa Polaków zamierza w tym roku skorzystać z uroków letniego urlopu. Na taki wypoczynek wydamy średnio 2 tys. 867 zł – wynika z badania firmy Provident. Niestety wciąż by poszaleć na wakacyjnych wyjazdach, połowa z nas musi oszczędzać,  a ponad 800 tys. osób zaciągnie pożyczkę na ten cel. Na co uważać, by nie wpaść w spiralę zadłużenia?
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2017 wakacje turystyka pieniądze Elżbieta Szczerbak

ZUS jest gotowy do obsługi 330 tys. nowych emerytów

1 października około 330 tysięcy Polek i Polaków będzie mogło skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego i przejść na emeryturę po skończeniu 60 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Z badań wynika, że spora grupa może z tego prawa skorzystać. ZUS przygotowuje się do tej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Olędzki Elżbieta Szczerbak Sylwia Zadrożna ZUS zus składki emerytura wiek emerytalny w Polsce pracodawcy pracownicy

Rozwój sieci 5G: przed nami technologiczna rewolucja

Polska ma nie tylko uczestniczyć w rewolucji cyfrowej, ale także ją współtworzyć. Ma być jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, które będą wdrażać sieć 5G. W tym celu zostało podpisane porozumienie, które ma być otwartym forum współpracy między administracją rządową, operatorami telekomunikacyjnymi, izbami gospodarczymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi i polskimi start-upami. 
Zobacz więcej na temat:  internet 5G Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji Elżbieta Szczerbak GOSPODARKA

PPK: Polacy w końcu zaczną oszczędzać na emeryturę?

Już za pół roku Polacy mają oszczędzać na emeryturę w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Trafiać tam będą składki pracodawcy i pracowników, po 2 proc. z każdej ze stron, które potem będą inwestowane na rynku finansowym. Czy powołanie do życia PPK zachęci w końcu Polaków do oszczędzania na emeryturę?
Zobacz więcej na temat:  emerytura pracownik pracodawcy oszczędzanie Dominik Olędzki Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak GOSPODARKA

Dzień Bez Płacenia Gotówką: wciąż brakuje terminali

Dziś obchodzimy Dzień Bez Płacenia Gotówką, którego celem jest m.in. zachęcanie społeczeństwa do płatności bezgotówkowych. Pomimo rosnącego wskaźnika wykorzystania plastikowego pieniądza, wciąż w wielu punktach sprzedaży brakuje terminali płatniczych. Obecnie mniej niż 20 proc. polskich detalistów korzystających z kas fiskalnych posiada urządzenia do obsługi płatności bezgotówkowych. 
Zobacz więcej na temat:  karta płatnicza płatności bezgotówkowe Elżbieta Szczerbak

Eksport siłą napędową polskiej gospodarki. Jak go wspierać?

Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, polski eksport w najbliższych latach ma się nadal dynamicznie rozwijać, a jego wartość do 2020 roku ma wynieść 240 mld euro. W tym celu należy wspierać wszelkie działania na rzecz jego wzrostu, stanowi on bowiem siłę napędową rozwoju polskiej gospodarki, podkreślali eksperci i prelegenci XV jubileuszowej Konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  eksport inwestycje Elżbieta Szczerbak

Banki spółdzielcze: jaką rolę odgrywają w naszej gospodarce?

25 czerwca to dzień Święta Spółdzielczości Bankowej. Eksperci podkreślają, że banki spółdzielcze to ważny segment całego sektora, ale i polskiej gospodarki. Przed nimi jednak sporo wyzwań, związanych chociażby ze stale rosnącą konkurencją, m.in. ze strony banków komercyjnych czy firm pożyczkowych, oraz oczekiwaniami klientów dotyczącymi wdrażania przez banki nowoczesnych technologii. Czy im podołają?
Zobacz więcej na temat:  SKOK bank banki Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak

Kredyty hipoteczne: jakie zmiany czekają klientów?

Już za miesiąc, dokładnie 22 lipca, w życie wejdą przepisy ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. To krok w dobrym kierunku – podkreślają eksperci, ponieważ ustawa będzie cywilizować wszystkie procesy towarzyszące udzielaniu tych kredytów. I dzięki niej także zasady powinny być bardziej transparentne i jasne dla konsumenta.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Golonko Elżbieta Szczerbak kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy bank umowa spłata kredytu