Polskie Radio
Section05
Elżbieta Szczerbak

Wakacje na kredyt: jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Prawie połowa Polaków zamierza w tym roku skorzystać z uroków letniego urlopu. Na taki wypoczynek wydamy średnio 2 tys. 867 zł – wynika z badania firmy Provident. Niestety wciąż by poszaleć na wakacyjnych wyjazdach, połowa z nas musi oszczędzać,  a ponad 800 tys. osób zaciągnie pożyczkę na ten cel. Na co uważać, by nie wpaść w spiralę zadłużenia?
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2017 wakacje turystyka pieniądze Elżbieta Szczerbak

ZUS jest gotowy do obsługi 330 tys. nowych emerytów

1 października około 330 tysięcy Polek i Polaków będzie mogło skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego i przejść na emeryturę po skończeniu 60 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Z badań wynika, że spora grupa może z tego prawa skorzystać. ZUS przygotowuje się do tej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Olędzki Elżbieta Szczerbak Sylwia Zadrożna ZUS zus składki emerytura wiek emerytalny w Polsce pracodawcy pracownicy

Rozwój sieci 5G: przed nami technologiczna rewolucja

Polska ma nie tylko uczestniczyć w rewolucji cyfrowej, ale także ją współtworzyć. Ma być jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, które będą wdrażać sieć 5G. W tym celu zostało podpisane porozumienie, które ma być otwartym forum współpracy między administracją rządową, operatorami telekomunikacyjnymi, izbami gospodarczymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi i polskimi start-upami. 
Zobacz więcej na temat:  internet 5G Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji Elżbieta Szczerbak GOSPODARKA

Dzień Bez Płacenia Gotówką: wciąż brakuje terminali

Dziś obchodzimy Dzień Bez Płacenia Gotówką, którego celem jest m.in. zachęcanie społeczeństwa do płatności bezgotówkowych. Pomimo rosnącego wskaźnika wykorzystania plastikowego pieniądza, wciąż w wielu punktach sprzedaży brakuje terminali płatniczych. Obecnie mniej niż 20 proc. polskich detalistów korzystających z kas fiskalnych posiada urządzenia do obsługi płatności bezgotówkowych. 
Zobacz więcej na temat:  karta płatnicza płatności bezgotówkowe Elżbieta Szczerbak