Polskie Radio
Section05
płace

"To historyczny dzień dla służby zdrowia"

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku. Konferencję ministra transmitowaliśmy w PR24, a jego wystąpienie przed senacką komisją  relacjonował nasz reporter Michał Walczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia płace służba zdrowia Konstanty Radziwiłł

Eksperci o rynku pracy. Dane GUS są "bardzo pozytywne"

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4473,06 zł, co oznacza, że licząc rok do roku wzrosło o 6 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w ujęciu rocznym wzrosło natomiast o 4,5 proc. W Polskim Radiu 24 komentarz Macieja Jędrzejaka, ekonomisty, Pawła Pelca, radcy prawnego i Bartłomieja Godusławskiego z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy płace bezrobocie gus

"Polska na pierwszym miejscu w UE w walce z ubóstwem"

– Według informacji Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w walce z ubóstwem. To wcale nie znaczy, że pokonaliśmy ubóstwo. Pewna skala tego zjawiska ciągle jest - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej, zwołanej w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. O walce z ubóstwem mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Elżbieta Rafalska bezrobocie płace program 500+

Raport płacowy: ile zarabiają w Polsce fachowcy?

Dobry fachowiec jest na wagę złota i takim pracy na pewno nigdy nie zabraknie. W dodatku ich zarobki powinny piąć się w górę, zważywszy, że rynek jest pełny ogłoszeń - "murarza, hydraulika zatrudnię". Według raportów płacowych najlepiej wśród „złotych rączek” opłacani są elektrycy. Ich średnia płaca jest na poziomie 4300 zł brutto. A ile zarabiają pozostali?
Zobacz więcej na temat:  wynagradzanie wynagrodzenia płace Łukasz Karusta praca GOSPODARKA płace Polaków

Bezrobocie w Polsce na rekordowo niskim poziomie

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu bezrobocie wyniosło 7,7 procent, czyli 0,4 punktu procentowego mniej niż w marcu. Tym samym, GUS potwierdził swoje wcześniejsze szacunki. Tak niskiego bezrobocia nie zanotowano od 26 lat. Dane komentowali w audycji Rządy Pieniądza Radosław Żydok (Fundacja Republikańska), Ignacy Morawski (SpotData) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie Główny Urząd Statystyczny praca płace