Polskie Radio
Section05
Jerzy Popiełuszko

Kto zabił księdza Popiełuszkę? "Tropy wiodą do kontrwywiadu"

– Obecne śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone jest już 15 lat. Nie znam przypadku, by tak długo trwające postępowanie przyniosło rezultaty, doprowadziło do ustalenia faktycznej wersji zdarzeń i wskazania winnych– mówił w Kulisach Spraw dr Leszek Pietrzak. Historyk w Polskim Radiu 24 odniósł się do dochodzenia ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko IPN Kulisy Spraw historia Polski komunizm

Zbliża się 33. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Był kapelanem Służby Zdrowia i warszawskiej „Solidarności” i poświęcał się posłudze osobom prześladowanym przez komunistyczny reżim,  O bł. ks. Jerzym Popiełuszce mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Grzybowska, dyrektorka Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko stan wojenny PRL

"Śmierć Popiełuszki to jeden z mitów założycielskich III RP"

- Komisję śledczą powołuje się w sytuacji, kiedy organy państwa zawodzą. Ten przykład jest najlepszym tego dowodem - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15. Tomasz Rzymkowski zapewnił, że podtrzymuje zamiar złożenia projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL komunizm komisja śledcza Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski POLSKA

Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cud w rocznicę urodzin

70 lat temu urodził się duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Kim jest dla współczesnych i co nowego wiemy o nim dziś? Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Wiścicki, współautor najnowszej książki o bł. ks. Jerzym: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko Solidarność PRL

Biografia matki ks. Popiełuszki. "Od razu wybaczyła mordercom syna"

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się we wsi Okopy na Podlasiu 14 września 1947 roku. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Został zamordowany w 1984 roku przez SB. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku. O rodzinie księdza mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Milena Kindziuk, autorka książki „Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko”.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół katolicki PRL komunizm Solidarność

"Ksiądz Jerzy był sumieniem Kościoła i całego narodu"

– Ksiądz Jerzy był sumieniem Kościoła i całego polskiego narodu – powiedziała Ewa Czaczkowska, współautorka książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego". W ostatnich dwóch dniach trwały uroczystości upamiętniające 70. rocznicę urodzin błogosławionego kapelana "Solidarności". W audycji "Życie z duszą, czy bez" rozmowa o posłudze kapłańskiej jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci Kościoła w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko Solidarność PRL