Polskie Radio
Section05
Oświęcim

Czy określenie "wyzwolenie" obozu Auschwitz-Birkenau jest właściwe?

- Mówi się o wyzwoleniu dlatego, że zastano w obozie 7 tys. osób. Natomiast kolejne 1,5 tys. przebywało w jego filiach. Nie tylko więźniowie byli zaskoczeni obecnością żołnierzy Armii Czerwonej, ale również oni sami - powiedział historyk prof. Bogusław Kopka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz Oświęcim II wojna światowa Armia Czerwona Tadeusz Płużański historia Polski Auschwitz rocznica

Od kilku lat znęcał się nad rodziną. 49-latek z zarzutami

49-letniemu mężczyźnie, oskarżonemu o znęcanie się nad rodziną, grozi do pięciu lat więzienia - poinformowała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. - Śledczy, aby chronić osoby pokrzywdzone przed dalszą przemocą, zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie służby i bezpieczeństwo Oświęcim przemoc

Wypadek kolumny BOR z Beatą Szydło. Jest decyzja sądu ws. kierowcy seicento

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał kierowcę seicento winnym nieumyślnego spowodowania wypadku rządowej limuzyny z Beatą Szydło. Zdecydowano również o warunkowym umorzeniu kary w postaci rocznego okresu próby. Wyrok nie jest prawomocny, obrona zapowiada odwołanie. Sąd wskazał również, że przepisy złamał kierowca BOR. Zaznaczył, że nie używano sygnalizacji dźwiękowej, nie można było mówić o kolumnie uprzywilejowanej - sąd skieruje sprawę do prokuratury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śląskie regiony prokuratura policja Oświęcim małopolskie

Dlaczego Niemcy wybrali akurat Oświęcim? Piotr Dmitrowicz o machinie zbrodni

- To dzień symboliczny. Niemiecki plan zagłady polskich elit był realizowany od 1 września 1939 roku. Niemcy już przed atakiem na Polskę przygotowywali listy polskich elit, które należy wymordować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk. Dokładnie 80 lat temu, 14 czerwca 1940 roku, do obozu koncentracyjnego Auschwitz przybył pierwszy transport z polskimi więźniami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Auschwitz historia Polski Oświęcim HISTORIA II wojna światowa Magdalena Złotnicka