Polskie Radio
Section05
prokuratura

Konsekwencje afery podsłuchowej

14 czerwca 2014 roku na stronie internetowej tygodnika Wprost ukazały się stenogramy nagrań z rozmów ówczesnego szefa Narodowe Banku Polskiego Marka Belki oraz ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. W dyskusji brał też udział Sławomir Cytrycki. Tematem rozmowy było finansowanie deficytu budżetowego przez NBP i odwołanie ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. O konsekwencjach afery mówił w audycji Kulisy Spraw Sylwester Latkowski, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sylwester Latkowski afera podsłuchowa ABW prokuratura

Historia fortuny prezydenta Gdańska

W marcu 2015 prokurator przedstawił zarzuty Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska. Dotyczyły one nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych. W marcu 2016 sąd rejonowy umorzył warunkowo postępowanie w tej sprawie. Jednak już w grudniu Sąd Okręgowy w Gdańsku, na skutek apelacji prokuratora, uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. O majątku Pawła Adamowicza w audycji Kulisy Spraw mówił Marek Pyza (wPolityce.pl, W Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk sąd prokuratura oświadczenie majątkowe

"Donald Tusk wyrasta na męczennika opozycji"

Prokuratorzy z zespołu wyjaśniającego katastrofę smoleńską wezwali byłego premiera Donalda Tuska na przesłuchanie w jednym ze śledztw. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że jest to jedno z "postępowań okołosmoleńskich". W kwietniu Donald Tusk zeznawał w stołecznej prokuraturze w śledztwie dotyczącym współpracy polskiego kontrwywiadu i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. O sprawach mówili w Debacie Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Samuel Pereira (TVP Info).
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk prokuratura katastrofa w Smoleńsku Platforma Obywatelska Komisja Europejska Frans Timmermans

Śmierć Polki w Egipcie. Pierwsze ustalenia śledczych

- Na ciele Magdaleny Ż., zmarłej w Egipcie, brak jest śladów świadczących o użyciu wobec niej przemocy. Tak wynika ze wstępnych ustaleń śledztwa, o czym poinformowali badający sprawę prokuratorzy z Jeleniej Góry. - Sprawa śmierci Magdaleny Ż. ma dla nas charakter priorytetowy, dołożymy wszelkich starań, żeby jak najszybciej wyjaśnić okoliczności tej śmierci - powiedział szef Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Marek Gołębiowski. 
Zobacz więcej na temat:  Egipt Magdalena Żuk POLSKA prokuratura

Pobicie gimnazjalistki w Gdańsku. Wyniki kontroli

– Do pobicia gimnazjalistki w Gdańsku doszło poza terenem szkoły; po incydencie zapewniono, zarówno jej jak i pozostałym uczniom, wsparcie pedagogiczno-psychologiczne – to wstępne ustalenia kontroli przeprowadzonej w szkole przez pomorskiego kuratora oświaty. W poniedziałek sąd rodzinny zdecydował o umieszczeniu dwóch nieletnich podejrzanych w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. W odniesieniu do trzeciej sąd zastosował dozór kuratora. O przemocy wśród młodzieży mówił dr Michał Sitek (Instytut Badań Edukacyjnych).
Zobacz więcej na temat:  dzieci psychologia gimnazjum Gdańsk prokuratura policja

Tusk ponownie wezwany na przesłuchanie. "To nie służy PiS"

Prokuratorzy  ze specjalnego zespołu wyjaśniającego katastrofę smoleńską wezwali na przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej ma stawić się w prokuraturze 5 lipca. Sprawa dotyczy możliwych zaniechań ze strony polskich władz, do których mogło dojść po katastrofie smoleńskiej. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk prokuratura Smoleńsk