Polskie Radio
Section05

język polski

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Woda w języku

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o wodzie w języku. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Zagadki i ciekawostki językowe

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o zagadkach i ciekawostkach językowych. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Ucho we frazeologii

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem - ucho we frazeologii.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Specjalista od prostego języka: nowy język urzędowy powinien być jak prosta droga do celu

- Wiele osób myśli, że prosty język jest prostacki. A teksty uproszczone muszą być nawet bardziej poprawne, bo łatwiej w nich zauważyć błędy. Mózg nie traci wtedy energii na odczytywanie głównych myśli merytorycznych i widzi wszystko - mówił w Dwójce dr hab. Tomasz Piekot, współtwórca Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Tomasz Piekot polszczyzna pismo urząd

Czytanie w szkole warunkiem równych szans dla każdego ucznia

Publikacja "Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka" przygotowana przez Czytającą Polskę to namysł nad całością życia książki w szkole. Jak tłumaczą autorzy, "Czytająca szkoła" to środowisko, gdzie działa "ekosystem czytelniczy". O szczegółach w "Poranku Dwójki" opowiedziała Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo lektury lektury szkolne szkoła szkoła podstawowa szkoła średnia uczniowie nauczyciel kompetencje nauka języków obcych Dwójka KULTURA

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Kłopoty z przypadkami

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o kłopotach z przypadkami. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

A importante missão do Instituto para o Desenvolvimento da Língua Polonesa

A Dra. Urszula Starakiewicz-Krawczyk, diretora do Instituto para o Desenvolvimento da Língua Polonesa, concedeu uma entrevista na “Polskie Radio dla Zagranicy”. A diretora explicou a necessidade de um forte apoio à educação e promoção da língua polonesa entre a diáspora polaca. A nossa interlocutora chamou a atenção para o fato de que há uma progressiva diminuição no interesse pela língua polonesa pelas gerações de descendentes de emigrantes.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia

Po co nam poprawność językowa, kto ustala jej zasady i ich pilnuje?

W dzieciństwie często słyszymy od rodziców: "tak się nie mówi", i tu pada poprawna wersja danego słowa. Jako dorośli czasami wciąż nie wiemy, jak poprawnie odmienić jakieś słowo, jakiego wyrażenia użyć. Ale czym jest ta poprawność językowa, kto o niej decyduje? I na czym właściwie polega?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA słowotwórstwo Rada Języka Polskiego poprawność językowa poprawna polszczyzna Adam Mickiewicz Bolesław Prus Henryk Sienkiewicz Trójka Mateusz Adamczyk