Polskie Radio
Section05
księżyc

Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji

Najwięcej i najgłośniej mówi się o spadających gwiazdach w lecie, szczególnie o sierpniowych Perseidach, jednak wielbiciele astronomii wiedzą, że niebo nad Polską jest pełne atrakcji przez cały rok. Jak się okazuje, także w październiku można podziwiać spadające gwiazdy. I nie tylko…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA astronomia gwiazdy niebo obserwacje księżyc zaćmienie słońca Piotr Firan Rafał Grabiański Trójka

Anglia, Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo? Jak powinniśmy mówić?

Wielka Brytania i Anglia to dwa terminy, które często są używane zamiennie, jednakże mają one zupełnie różne znaczenie. Sprawy dodatkowo nie ułatwiają kolejne nazwy: Wyspy Brytyjskie i Zjednoczone Królestwo. Czy Anglia to Wielka Brytania? Na to pytanie odpowiada Zuzanna Pteszyńska, doktorantka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka księżyc Wielka Brytania Anglia Weronika Puszkar Jędrzej Rosiewicz

Superpełnia Księżyca – już dziś nad naszymi głowami zaświeci Blue Moon. Następny dopiero w 2037 roku

Na nocnym niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Z 30 na 31 sierpnia będziemy obserwować drugą pełnię tego miesiąca. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Zjawisko nazywane jest Blue Moon, co tłumaczyć można jako Niebieski Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  Trójka księżyc astronomia Piotr Firan niebo

Geodezja satelitarna. Jakie ma znaczenie dla poznawania naszej planety?

Dr inż. Dariusz Strugarek z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest laureatem programu START FNP, który otrzymał wyróżnienie za rozwój geodezyjnych satelitarnych technik pomiarowych, które umożliwiają monitorowanie ruchów tektonicznych - trzęsień Ziemi, topnienia lodowców i konsekwencji eksploatacji górniczej. O swoich osiągnięciach dr inż. Dariusz Strugarek opowiedział w audycji "Ludzie Nauki". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski kosmos geografia księżyc nawigacja badania satelita Ziemia

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski science-fiction proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska