Polskie Radio
Section05
rośliny

Uprawa roślin na innych planetach? Naukowcy z Gdyni mają na to sposób: nanoproszek

Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzyli nanoproszek, który umożliwi naturalną uprawę żywności na innych planetach - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki". Wynalazek bierze udział w konkursie NASA - Deep Space Food Challenge, którego celem jest stworzenie technologii służącej do uprawy roślin poza Ziemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA rośliny NASA Gdynia badania kosmos społeczeństwo

Europejskie oranżerie i palmiarnie. Historia szklanych konstrukcji dla egzotycznych roślin

Oranżerie i palmiarnie zaczęto budować wraz z rozwojem kolekcjonerskich pasji dla roślin przywożonych z kolonizowanych  kontynentów. Z czasem doskonalono metody i techniki budowy. Najwybitniejszym ich konstruktorem był sir Joseph Paxton. Do dziś w ogrodach rezydencjonalnych czy botanicznych możemy oglądać cieplarnie zwane zimowymi ogrodami. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ogród ogród botaniczny historia Europy technologie Londyn rośliny drzewo biologia ekologia natura KULTURA przyroda

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans artysta Zamek Królewski ogród rośliny Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski

Dziecięca Orkiestra Recyklingowa

W Bydgoszczy kilka lat temu powstała niezwykła Dziecięca Orkiestra Recyklingowa. Należący do niej młodzi muzycy sami tworzą instrumenty z surowców wtórnych. Wszystko po to, by dać im drugie życie. Pociechy grają na kartonach, butelkach plastikowych, kawałkach mebli, kankach na mleko, garnkach, pudełkach, naczyniach, puszkach i wiadrach. Przedmioty te imitują bębny, kotły, talerze, konga czy dzwonki i inne instrumenty perkusyjne.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rośliny Joanna Ficińska

Pamiątki z wakacji, za które grozi więzienie

- Kupując rzeczy wykonane z dzikich zwierząt i roślin, przyczyniamy się do wymierania tych zagrożonych gatunków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Co więcej, za próbę ich przewozu przez granicę grozi nawet do pięciu lat więzienia. Czego nie powinniśmy przywozić z wakacji, żeby nie narobić sobie kłopotów?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski zwierzęta rośliny

Mateusz Damięcki rusza na pomoc "dzikim zapylaczom"

Spektakularne metamorfozy wychodzą Mateuszowi Damięckiemu świetnie. Właśnie czeka na niego kolejna - tym razem nie dotyczy ona jednak samego aktora, lecz z pozoru zadbanej warszawskiej działki. Ma się ona stać rajem dla pszczół. - Chcemy zwrócić uwagę na problem, jakim jest malejąca każdego roku liczba pszczół i innych owadów - mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka. - Pokazać, jak ważna jest rola dzikich zapylaczy dla naszego funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia pszczoły kwiaty rośliny Mateusz Damięcki łąka Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Jak zmieniał się polski las w średniowieczu? Badania UAM w Poznaniu

Rośliny pozostawiają po sobie ślady, które mogą przetrwać tysiące lat. A to dzięki pyłkowi, który jest przenoszony przez wiatr i trafia do okolicznych jezior czy torfowisk, gromadząc się w ich warstwach osadowych. Naukowcy z PAN i UAM zbadali pyłki "uwięzione" w warstwach osadu jezior i torfowisk, dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się o historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Witold Lazar Trójka las przyroda drzewa rośliny średniowiecze Poznań społeczeństwo biologia Słowianie rolnictwo

Leśna apteka. Poznaj korzyści kryjące się w roślinach

W ostatnim czasie obserwowany jest zwrot w kierunku natury i medycyny ludowej. Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób nasi przodkowie wykorzystywali zioła i dzikie rośliny w swoim codziennym życiu. Karina Rudzka, gościni audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom skupia się przede wszystkim na naszych słowiańskich przodkach.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie i dieta zdrowe odżywianie naturalne metody leczenia Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie Strefa Rodzica zdrowie i dieta radio dla rodziców choroba