Polskie Radio
Section05
drzewa

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka drzewa drzewo rośliny NAUKA Patryk Kuniszewicz Anna Borkowska biologia inteligencja ciekawostki

Protesty obrońców Puszczy Białowieskiej. Apel do UNESCO

Kilkaset osób wzięło udział w dwóch manifestacjach w Krakowie w sprawie Puszczy Białowieskiej. Pikietowali Centrum Kongresowe, gdzie trwa 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po jednej stronie ulicy zgromadzili się sympatycy Koalicji Kocham Puszczę, po drugiej zwolennicy działań resortu środowiska i Lasów Państwowych. Protesty relacjonował w Polskim Radiu 24 Paweł Pawlica.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska ekologia Kraków UNESCO Lasy Państwowe drzewa Grzegorz Turnau

Politycy o nowelizacji ustawy o ochronie przyrody

- Ta ustawa wymaga naprawy. To, że była ona źle stosowana, trzeba widzieć w szerszym kontekście ogólnego systemu ochrony przyrody. Należy oddać, że ta ustawa została mocno propagandowo rozkręcona, jak ten słynny "fake news" o wiewiórce na przeciętym pniu - mówił na antenie radiowej Trójki senator PiS Marek Pęk. - Całe to prawo jest pisane na kolanie - stwierdziła posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Nowoczesna drzewa Łukasz Karusta prawo