Polskie Radio
Section05
wieś

Wielomiliardowa pomoc dla rolników. Rząd zapowiada dalsze wsparcie. "Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe"

Przeznaczyliśmy ponad 15 mld zł dla rolników zagrożonych utratą płynności finansowej na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę. Już niemal 516 mln zł zostało wypłacone w ramach pomocy na pszenicę, grykę i kukurydzę - przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże rolnictwo rynek Robert Telus Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wieś

Pod gołym niebem: Tokarnia

Skansen w Tokarni powstał na surowym korzeniu. Ziemie były jałowe, troszkę lasu. Mieszkańcy Tokarni nazywali to miejsce „górki” i przychodzili tu na grzyby! Za to niesamowite ukształtowanie powierzchni, wąwozy pozwoliły na odtworzenie różnych typów wsi z Ziemi Świętokrzyskiej – opowiadała Aleksandra Imosa, wprowadzając nas na teren Muzeum Wsi Kieleckiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa wieś muzeum Monika Gigier

Lato 2023. Agroturystyka, czyli dlaczego warto spędzić wakacje na wsi

Wakacje na wsi to bez wątpienia znakomita alternatywa dla gwarnych i obleganych kurortów. Tym bardziej, jeśli chcemy odpocząć w miejscu, które zapewni ciszę, spokój i bliski kontakt z naturą. Najpopularniejszą formą wypoczynku na wsi jest agroturystyka, której istotą jest zapewnienie gościom warunków jak najbardziej zbliżonych do wiejskich. Dlaczego warto spędzić wakacje z dala od miasta? 
Zobacz więcej na temat:  lato wakacje wieś agroturystyka urlop wypoczynek

Pod gołym niebem: Wdzydze Kiszewskie

W sobotnim cyklu „Pod gołym niebem” zabieramy słuchaczy w podróż. Zapraszamy na tematyczne wycieczki po polskich skansenach. Niech nikogo nie zwiedzie słowo „skansen”! W audycji pokażemy miejsca, w których czas tylko pozornie się zatrzymał – w rzeczywistości tętnią one życiem, przekazując odwiedzającym unikatowe bogactwo naszej kultury. Jako pierwszy poznajmy najstarszy z polskich skansenów – Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa wieś muzeum Aleksandra Tykarska

Pacyfikacje na Kielecczyźnie w 1943 roku - zemsta za wsparcie dla partyzantów

Wiosną i latem 1943 roku niemieckie władze okupacyjne w dystrykcie radomskim, w którego skład wchodziła Kielecczyzna, przestąpiły do akcji pacyfikacyjnych i terrorystycznych skierowanych przeciwko ludności cywilnej, eufemistycznie określanych w zarządzeniach wewnętrznych "przywracaniem stanu bezpieczeństwa". Symbolem tych wydarzeń stała się wieś Michniów.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka