"Pozarazie". Stylistyczna eskapada zespołu Blokowisko

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 10:50
- Najważniejsze jest, żeby nie kompromitować się twórczością. Mamy nadzieję, że numer "Pozarazie" pokazuje nas z najlepszej strony - mówią członkowie zespołu Blokowisko. 
Blokowisko w składzie: Cezary Zieliński, Maciej Jurga, Kacper Zieliński oraz prowadzący adycję Adam Smolarek.
Blokowisko w składzie: Cezary Zieliński, Maciej Jurga, Kacper Zieliński oraz prowadzący adycję Adam Smolarek.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

Rap nowej fali

Blokowisko istnieje od 2018 roku. Najpierw był to duet, teraz gra w trzyosobowym składzie, który tworzą Maciej Jurga, Kacper Zieliński oraz Cezary Zieliński. Na koncie mają jedną demówkę oraz debiutancką płytę „Płonie”, która ukazała się w 2020 roku. - Już wtedy słyszeliśmy od ludzi, że podoba im się nasze połączenie nowej fali i rapu, dlatego, wydaje nam się, "Pozarazie" nie jest żadną rewolucją, tylko ewolucją - podkreślają goście Czwórki. 

Życie po "Zarazie"

Mimo to - jak przyznają muzycy - nowy utwór stanowi początek kolejnej stylistycznej eskapady. Będąc mariażem nowoczesnego post-punka z real-talkowym rapem, otwiera kierunek, o którym zespół myślał od czasów nagrania numeru "Zaraza" zrealizowanego w ramach akcji hot16challenge#2. - To był mój debiut wokalny, który wyszedł spontanicznie i nie miał być kontynuowany, ale ludziom się spodobało, więc kiedy postanowiliśmy nagrać utwór będący follow-upem do "Zarazy", zostałem przy mikrofonie - wspomina Czarek. - Myślę, że można się spodziewać z naszej strony więcej tego typu eksperymentów. Zwłaszcza że rap pozwala mi na dużo szerszą ekspresję niż dotychczas i pasuje do treści, które mamy do przekazania - dodaje Maciej Jurga. - Tekst tego utworu pisałem z myślą o dynamicznej formie, czyli, nazwijmy to, melorecytacji. Zwracałem uwagę na rytmikę, starałem się zachować rapową poetykę. Ale też nie uważam, żeby każdą historię dało się opowiedzieć w ten sposób.   

Sprawdź też:

Klip jak z serialu "The Office"

Za teledysk do piosenki odpowiada Wojtek Skrzypczyński (Wojtek.S). - Klip jest ważną częścią opowiadanej przez nas historii i wizualnie dopełnia on część muzyczno-liryczną, które w całości stanowią świeże spojrzenie na postpandemiczną rzeczywistość - opowiadają goście Czwórki. - Chcieliśmy stworzyć parodię życia biurowego znaną z popularnych seriali komediowych. Mamy też nadzieję, że forma wizualna, którą wybraliśmy z naszym reżyserem, pozwoli z dystansem spojrzeć na cały utwór, który sam w sobie jest dość poważny.


Blokowisko na planie klipu do utworu "Pozarazie". Blokowisko na planie klipu do utworu "Pozarazie".

Blokowisko - nowa płyta?

- To nie jest tak, że mamy singiel i zaraz wydamy płytę. Na razie chcieliśmy przypomnieć o sobie słuchaczom, zobaczyć, jak nas przyjmą, zrobić sobie nową wizytówkę - zaznacza Blokowisko. - Oczywiście cały czas pracujemy nad nowymi rzeczami, które będą rozwinięciem tego, co znalazło się na "Pozarazie" - dodaje Kacper Zieliński. 

Posłuchaj
56:08 2023_05_28 18_02_17_PR4_Niedziela_Rezydentow.mp3 Blokowisko z nowym singlem. Co przynosi numer "Pozarazie"? (Niedziela Rezydentów/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Niedzielę Rezydentów"

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Maciej Jurga, Kacper Zieliński oraz Cezary Zieliński (zespół Blokowisko)

Data emisji: 28.05.2023

Godzina emisji: 17.00

kul

Czytaj także

Cozy moss: płyta "Wołanie" ma w sobie coś z freestyle'u

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 11:00
"Wołanie" to debiutancki album cozy moss. - Ten album nie do końca był napisany, tylko w dużej mierze improwizowany - podkreśla wokalistka, autorka tekstów i producentka Klaudia Miłoszewska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtyk: robić więcej, szybciej i lepiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 20:50
Rzecz intymna, krucha, smutna i piękna - tak o muzyce Michała Rutkowskiego mówią jego fani. Artysta, który nagrywa jako Bałtyk, ma na swoim koncie cztery płyty, które wydał w ciągu pięciu lat. 
rozwiń zwiń