Sonia znów pisze piosenki. O singlu "Lato" i powrocie do siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 17:15
Sonia Wąsowska, znana fanom muzyki jako "Sonia pisze piosenki", powróciła po przerwie na scenę. Z artystką rozmawiamy o odnajdywaniu siebie na nowo, twórczości artystycznej oraz planach. 
Sonia Wąsowska i prowadzący audycję Adam Smolarek
Sonia Wąsowska i prowadzący audycję Adam SmolarekFoto: Czwórka/Ola Jasińska

Poukładać się z życiem

Sonia wróciła do grania po czteroletniej przerwie wydawniczej. - W pewnym momencie zniknęłam rzeczywiście ze sceny muzycznej. Przede wszystkim dlatego, że starałam się odnaleźć życiowo jako dorosła osoba - mówi artystka w Czwórce.

Gość audycji wyznaje, że piosenki zaczęła tworzyć gdy miała 20 lat. - Byłam dość młoda, były to pierwsze lata studiów i moment, gdy zamieszkałam sama. Poczułam wtedy, że połączenie muzyki, pracy i studiów to jest naprawdę bardzo dużo. Musiałam więc w pierwszej kolejności ogarnąć te rzeczy - wspomina. - Inną sprawą jest to, że musiałam też się trochę pozbierać jeśli chodzi o moje zdrówko psychiczne. Musiałam się przekonać, że rzeczywiście muzyka to jest to coś, co jest dla mnie najważniejsze i walczyć o to dalej.


Powrót do twórczości

W międzyczasie Sonia z powodzeniem grała jako DJ-ka. Od kilkunastu miesięcy pracuje w studio z Kamilem Durskim (Atlvnta) i regularnie, w pełni niezależnie i bez pomocy wytwórni, prezentuje efekty tych działań. Single "Młodość" i "Ateny" ukazały w 2022 roku, teraz artystka zaprezentowała "Lato". Choć utwór powstał pierwotnie w 2016 jako indie ballada, świeże podejście do kompozycji pozwoliło nadać jej nowoczesny rys. Reggaetonowy bit nawiązuje do słonecznego, sierpniowego klimatu i doskonale skleja się z melancholijnym tekstem, inspirowanym twórczością Natalii Grosiak. 

- W tekstach Natalii pełno jest uwielbianych przeze mnie niebanalnych, poetyckich odniesień do natury - opowiada artystka. - "Lato" napisałam, gdy bardzo nie chciałam iść do nielubianej pracy i wolałam korzystać z pięknej pogody. W finalnej części tekstu jest również nawiązanie do mojego ówczesnego mindsetu - potrzeby zniknięcia, ukrycia się przed światem i kłopotami, którym z wielkiego lęku nie potrafiłam stawić czoła.

Źr. Youtube/Sonia pisze piosenki - Lato (live)

Sonia już 20 kwietnia wystąpi w podwójnej roli na poznańskim Next Feście. - Na koncercie "Sonia pisze piosenki" zagramy siedem utworów. Są wśród nich zupełnie nowe, ale także te sprzed kilku lat w nowej aranżacji - mówi gość Czwórki. - Po koncercie zamienię się w DJ-kę. Jeśli chodzi o mój set, to kombinuję rzeczywiście z housem i disco i takie klimaty zaprezentuję. Będę grała w Klubie Rewiry, to jest klub, który stawia na takie brzmienia.

 

Źr. Youtube/Sonia pisze piosenki - Młodość


Posłuchaj
25:55 Czwórka/Pasjonauci - Sonia 08.04.2023.mp3 Sonia znów pisze piosenki. O singlu "Lato" i powrocie do siebie (Pasjonauci/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Sonia Wąsowska 

Data emisji: 08.04.2023

Godzina emisji: 12.15

aw/kul/mat.pras./mo


Czytaj także

Jak fotografować zwierzęta? "W tym fachu liczy się praktyka"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 16:14
- Dobrą radą dla każdego przyszłego fotografa jest to, by jak najwięcej czasu spędzał ze swoim sprzętem. Za każdym razem, wychodząc z domu, po prostu bierz aparat ze sobą. Nigdy nie wiesz, kiedy uda ci się zrobić fajne ujęcie - mówiła fotograf Magda Głogowska, znana jako Portrecistka zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalny Cham". Blog o kulturze bez kolesiostwa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 17:50
Możesz z nim zjeść street food na peronie, targować się podczas zakupów, poznać wielokulturową twarz stolicy, zagrać w bule, ale też - wybrać się do Teatru Wielkiego na przedstawienie baletowe. - Chcę żyć pełnią życia i czerpać z każdego fragmentu rzeczywistości - mówi Filip Pyśniak, autor bloga "Kulturalny Cham".
rozwiń zwiń