Nasze studio odwiedzi Rafał Dąbrowiecki, który prowadzi bloga "Butem po Warszawie" i jest przewodnikiem miejskim. Na Warszawę patrzy przez pryzmat jej historii. Okazuje się, że niemal każdy ocalały z pożogi wojennej mur, słup czy fragment bruku jest w stanie opowiedzieć zajmującą historię. Stolica skrywa w sobie zagadki, których rozwiązanie jest źródłem ogromnej satysfakcji. Nie ma też nic przyjemniejszego niż móc podzielić się tą tajemnicą z kimś innym. To właśnie dlatego nasz gość postanowił zostać przewodnikiem. Porozmawiamy z nim o tej niezwykłej pasji, miłości do stolicy i tym, jak to miasto zostało dotknięte przez II wojnę światową, jak ucierpieli ludzie i mury.
W "Czwórce do piątej" przypomnimy też postać Rafała Lemkina, prawnika karnisty, twórcy pojęcie "ludobójstwo". Nawet w czasie II wojny światowej nie istniało prawo pozwalające ścigać i karać odpowiedzialnych za masowe eksterminacje. "Jesteśmy świadkami bezimiennej zbrodni" - w ten sposób Winston Churchill określił to, czego dopuszczały się oddziały niemieckie. Imię nadał jej w końcu polski prawnik Rafał Lemkin. Owa "bezimienna zbrodnia" zyskała wkrótce nazwę ludobójstwa. Było to słowo dotąd nieznane. Lemkin, pochodzący z żydowskiej rodziny z Grodzieńszczyzny, od wielu lat chciał stworzyć pojęcie, które umożliwi sądzenie zbrodniarzy odpowiedzialnych za eksterminację ludzi ze względu na ich rasę, religię czy narodowość.
W audycji również: naukowy ekspres, ciekawostka naukowa, codzienny konkurs "Gdzie jestem?", w którym do wygrania są książki.
***
Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w piątek (1.09) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe.
pj