Co PRO8L3M ma w menu? Kulinarna odyseja Oskara i Steeza [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 20:00
- Trudno nie rozmawiać o jedzeniu, kiedy jest się razem w trasie. Mieliśmy nawet pomysł, żeby zrobić przewodnik kulinarny po miejscach, w których się stołowaliśmy. I to nadal jest otwarty temat - mówią członkowie duetu PRO8L3M.
Co je PRO8L3M? Czy sami gotują? Jakie mają popisowe dania? Co jedzą w trasie? Jakie mają kulinarne wspomnienia z lat 90.?
Co je PRO8L3M? Czy sami gotują? Jakie mają popisowe dania? Co jedzą w trasie? Jakie mają kulinarne wspomnienia z lat 90.?Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • PRO8L3M tworzą Oskar i Steez.
  • Duet jest obecny na polskiej scenie hip-hopowej od 10 lat.
  • Jubileusz muzycy uczcili albumem "PROXL3M". 
  • W rozmowie z Kamilem Jasieńskim Oskar i Steez zabierają słuchaczy na kulinarną wyprawę. 

Smak lat 90.

Dziesięć lat to w hip hopie cała wieczność, podczas której powstawały i upadały całe rapowe imperia. Od czasu debiutu w 2013 roku, PRO8L3M konsekwentnie jednak utrzymuje się w czołówce polskiej sceny. Duet unika podążania za trendami w gatunku, budując własne brzmienie pełne odniesień do kultury lat 80. i 90., od polskiego popu po muzykę klubową. Zachwyca też wyjątkowym storytellingiem.

- Lata 90. to był czas, że Polska zachłysnęła się Zachodem. A kulinarnie to przede wszystkim Azją. Pamiętamy, ile bud z takim jedzeniem było w Warszawie - wspominają goście Czwórki. - Każde danie tam zamówione wyglądało niemal tak samo. Ale na Stadionie Dziesięciolecia była miejscówka prawdziwie wietnamska. Tam nikt nie mówił po polsku. Często wiele osób trafiało tam po piątkowych czy sobotnich imprezach

Kulinarny storytelling

W tekstach duetu na przestrzeni dekady pojawiało się bardzo dużo odniesień do jedzenia i kuchni: Graliśmy w tysiąca przy zapieksach z kerfa. Odwiedziłem bar mleczny, zjadłem kotlet jajeczny. Kanapkę z pasztetem zapijam barszczem. To tylko kilka przykładów z kultowych już wersów Oskara.

- Jedzenie jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Ale oprócz zaspokajania głodu, chodzi tu też o aspekt społeczny. Spotkania z rodziną i ze znajomymi, wspólne biesiadowanie. Temat jest szeroki i podejmowany na różne sposoby - mówi artysta. - Przez jedzenie poznajesz kulturę i obyczaje innych ludzi - dodaje Steez. - Dla mnie ten temat jest też istotny ze względu na zdrowie. Oskar na razie może jeść wszystko. Ja muszę "trzymać dietę", więc jedzenie jest dla mnie przyjemnością i zarazem kłopotem.

Posłuchaj
27:19 CZWÓRKA Czwórka na mikrofonie - 27.02.2024.mp3 Wątki kulinarne w twórczości PRO8L3Mu (Czwórka na mikrofonie/Czwórka)

Oskar gotuje, Steez lubi proces przygotowywania jedzenia

- Oskar bardzo dobrze gotuje. Jadłem takie danie spod jego ręki, że niektóre knajpy mogą się schować - przyznaje Steez. - Sam też trochę gotuję i mam parę „firmowych” potraw. Nauczyłem się, kiedy mieszkałam w Stanach, w trosce o swoje zdrowie. Ale najbardziej lubię sam proces powstawania dania 

- Jestem fanem dań jednogrankowych, bo jestem leniwy i nie lubię myć naczyń. Robię makarony, bo tutaj precyzja co do czasu i gramatury składników nie jest aż tak ważna - mówi Oskar.

Przewodnik kulinarny. "Plan na emeryturę"

- Przez te 10 lat, kiedy byliśmy w trasie, odwiedzaliśmy nie tylko przydrożne fast foody, ale jak czas pozwalał, zaglądaliśmy też do innych miejsc. Jak będziemy na emeryturze, siekniemy taki przewodnik. Obawa jest tylko taka, że tych miejsc może już nie być - dodają goście Czwórki.

Co je PRO8L3M? [WYWIAD]

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: "Czwórka na mikrofonie"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: PRO8L3M (Oskar i Steez)

Data emisji: 27.02.2024

Godzina emisji: 19.15

kul