Opowieści o kobietach w audycji "Girls' talk"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 11:20
Czwartkowe wydanie "Girls' talk" poświęciliśmy kobietom. Za sprawą Agnieszki Kamińskiej, autorki książki "Złota klatka? O kobietach w Szwajcarii", przenieśliśmy się do kraju, w którym kobiety jako jedne z ostatnich w Europie wywalczyły prawo głosu. Opowiedzieliśmy także o spektaklu "Skok wzwyż" Macieja Jakubowiaka, mówiącym o awansie kobiet.
Kobiety długo musiały walczyć, żeby zaistnieć w biznesie na menadżerskich stanowiskach. O awansie, także tym społecznym, będziemy mówić w audycji Girls talk
Kobiety długo musiały walczyć, żeby zaistnieć w biznesie na menadżerskich stanowiskach. O awansie, także tym społecznym, będziemy mówić w audycji Girls' talkFoto: shutterstock/ Jacob Lund

Audycję "Girls' talk" rozpoczęliśmy od spotkania z Agnieszką Kamińską, autorką książki "Złota klatka? O kobietach w Szwajcarii". Dla wielu może być to zaskakujące, ale to właśnie Szwajcarki jako jedne z ostatnich w Europie wywalczyły prawo głosu. Era demokracji bez kobiet zakończyła się tutaj 7 lutego 1971 roku.

Jednak w 2024 roku, ponad 50 lat po osiągnięciu równouprawnienia wyborczego, od Genewy po Szafuzę wciąż słychać głosy o tym, jak wiele zostało jeszcze do zrobienia. Agnieszka Kamińska podąża drogą, którą przeszły Szwajcarki: od manifestacji i strajków, przez działania organizacji feministycznych i pojedynczych aktywistek, aż po słynne pierwsze głosowanie. Autorka rozmawia z matkami, polityczkami, seniorkami, działaczkami społecznymi i emigrantkami, próbując zrozumieć, jak przez ostatnie pół wieku zmienił się kraj i dlaczego wciąż mówi się, że Szwajcarki są ofiarami własnego dobrobytu. Na to spotkanie zapraszamy o godz. 19.

W dalszej części programu mówiliśmy o spektaklu "Skok wzwyż" - scenicznej adaptacji eseju Macieja Jakubowiaka. Jest to opowieść o awansie, w szczególności awansie kobiet, na przestrzeni trzech generacji żyjących w Polsce XX i XXI wieku. Wraz z bohaterkami wyruszamy w podróż przez marzenia, nadzieje i trudy pokolenia urodzonego przed drugą wojną światową, pokolenia wzrastającego w czasach socrealistycznej obietnicy nowego obrazu ludzkości i wreszcie roczników kształcących się już w kapitalistycznej, wolnorynkowej rzeczywistości. To także opowieść - pisana historiami z małej i dużej litery - o próbach i możliwości samostanowienia kobiet na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Więcej na ten temat powiemy po godz. 20.

W audycji także zaprosiliśmy na spotkanie z artystkami, które debiutowały w konkursie Czwórki "Wydaj płytę z »Będzie głośno!«".

***

Na audycję "Girls' talk" - w czwartek (11.07) o godz. 19.00 - zaprosiła Kasia Dydo.

aw/kmp

Zobacz więcej na temat: Czwórka kobieta herstoria
Czytaj także

Czym jest dziewczyńskość? Pippi i Ania z Zielonego Wzgórza to nasze Girls

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 13:11
W "Girls'talk" dziewczyny przejmują studio Czwórki. Dr Małgorzata Bulaszewska opowiada o dziewczyńskości i jej kulturowych przemianach. - Wśród pierwszych wzorców dziewczyńskości należy wymienić Pippi Pończoszankę i Anię z Zielonego Wzgórza - mówi. 
rozwiń zwiń