ŻUBROFFKA

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 15:19
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zaczyna drugą dekadę swojego istnienia, 11. edycja imprezy odbędzie się od 7 do 11 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu. ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata.
ŻUBROFFKA
Foto: mat. pras.

W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 121 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie ponad 250 krótkich filmów!

Jury w składzie: Joanna Łapińska (białostoczanka, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, dyrektorka programowa Transatlantyk Festival), Ali Asgari (irański reżyser, jego filmy krótkometrażowe były pokazywane na ponad 500 festiwalach na całym świecie m. in. Cannes, Berlinale, Venice Film Festival, gdzie zdobyły ponad 100 nagród), Carmen Gray (pochodząca z Nowej Zelandii dziennikarka i krytyczka filmowa współpracująca z Sight & Sound, Dazed & Confused, Screen International i „Guardianem”, programerka i selekcjonerka Berlin Critics' Week), Andrius Blaževičius (litewski reżyser, którego film Ten Reasons został uznany najlepszym litewskim filmem krótkometrażowym w 2012 roku, zaś zrealizowana w koprodukcji z Polską debiutancka fabuła The Saint miała w tym roku premierę na Busan Film Festival i Warsaw Film Festival, zdobyła też nagrodę jury na Lystopad Film Festiwal w Mińsku) oraz Luca Tóth (węgierska reżyserka nagrodzona na Festiwalu Annecy, jej ostatnia animacja Superbia miała premierę na Festiwalu w Cannes 2016) – ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni) oraz dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Oprócz Grand Prix festiwalu w wysokości 2.000 euro oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

ŻUBROFFKA to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. 

mat. pras.
 
 

Zobacz więcej na temat: Białystok FILM KULTURA