Polskie Radio
Section05
Białystok

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Bezpośredni kontakt z żywą historią

Los ludzi rzuconych w olbrzymią otchłań między Uralem a Oceanem Spokojnym, piekło upadku i nieludzkiej wręcz woli przetrwania - to możemy zobaczyć podczas zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To tutaj Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd, w 1943 roku, Niemcy wywieźli do obozu w Treblince białostockich Żydów.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Białystok HISTORIA

Zdzisław Beksiński - zdjęcia i fotomontaże na wystawie w Białymstoku

- Na pewno warto wrócić do tego wczesnego okresu działalności artysty i przypomnieć sobie, że nie samym malarstwem twórczość Beksińskiego stała. Myślę, że warto uświadomić szerszej publiczności, że Zdzisław Beksiński przejawiał zacięcie artystyczne już w latach 1951-52, kiedy studiował architekturę - mówiła Iwona Murawska z Muzeum Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński fotografia grafika komputerowa muzeum wystawa Białystok Sanok KULTURA

Nie tylko disco polo. 3 lutego to Dzień Podlaskiej Muzyki

3 lutego to Dzień Podlaskiej Muzyki – święto zainaugurowane w 2021 roku przez trzy rozgłośnie: Polskie Radio Białystok, Radio Akadera i Radio Racja. To znakomita okazja, by "przystawić ucho" do brzmień tego regionu i łamać stereotypy na temat Podlasia jako ojczyzny disco polo. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Podlasie podlaskie hip hop folklor elektronika Tomasz Miara tradycja instrumenty instrumenty ludowe Białystok disco polo

"Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna". Album o losach żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

Na antenie Polskiego Radia 24 Robert Radzik opowiedział o kulisach tworzenia albumu "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w Fotografiach i dokumentach (1945-1956 r.)". Jak wskazał historyk, dzieło to na nowo przypomina losy zapomnianych wyklętych i obala legendę niepodległościowego podziemia, która do dziś funkcjonuje w postaci stereotypów wytworzonych przez narrację władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski PRL komunizm historia PRL Żołnierze Wyklęci Białystok IPN

Polski żołnierz uciekł na Białoruś. Prokuratura w Białymstoku wszczęła śledztwo

Prokuratura w Białymstoku rozpoczęła śledztwo w sprawie żołnierza, który podejrzany jest o dezercję oraz ucieczkę na Białoruś. Sprawa dotyczy pełniącego służbę na wschodniej granicy Polski 25-letniego żołnierza z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białystok sądownictwo granica żołnierze służby i bezpieczeństwo prokuratura