Czwórka zaprasza na 19. Krakowski Festiwal Górski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:40
Wspinanie sportowe, bouldering i góry. Skialpinizm i freeride. Sport, podróże, eksploracja i kultura okołogórska. Filmy, prelekcje, warsztaty, nagrody. Słowem tradycyjne górskie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy, które będzie miało w tym roku już 19. odsłonę. Zapraszamy na KFG!
19. Krakowski Festiwal Górski, 4-5 grudnia 2021
19. Krakowski Festiwal Górski, 4-5 grudnia 2021 Foto: mat. pras.

Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w tradycyjnej formule w weekend 4-5 grudnia. Równocześnie przez cały miesiąc (1-31 grudnia) dostępna będzie platforma online. Jak zapowiadają organizatorzy KFG:

“To będzie kolejna impreza, którą przygotowujemy w pandemicznej rzeczywistości. Mamy jednak nadzieję, że i tym razem uda nam się przygotować festiwal ciekawy i bezpieczny. Nadchodząca edycja będzie zrealizowana w formule hybrydowej – tradycyjne wydarzenia z udziałem publiczności będą wzmocnione przez platformę online, która w zeszłym roku spotkała się z ciepłym przyjęciem widzów.” 

Przyjazną i nowoczesną przestrzeń dla festiwalu w tradycyjnej formule zapewni Centrum Kongresowe ICE Kraków. Tu odbędą się pokazy filmów, prelekcje zaproszonych gości oraz warsztaty szkoleniowe z różnych obszarów górskiej aktywności. W tym roku na KFG powróci również kiermasz sprzętu – dzięki przestrzennym wnętrzom Centrum Kongresowego większy niż kiedykolwiek.

“W programie 19. KFG nie zabraknie Międzynarodowego Konkursu Filmowego, pojawi się wiele rozmów i dyskusji literackich, swoje prelekcje będą mieli wybitni alpiniści – również ci z zagranicy. Przyznamy nagrody za największe wyczyny wspinaczkowe w minionym roku i nie tylko. Nie zabraknie również ważnego dla nas elementu szkoleniowego – pracujemy nad ciekawym zestawem warsztatów dotyczących bezpieczeństwa w górach.”

Filmy

W tym roku uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć rekordową, bo ponad 50, liczbę filmów - w tym wiele premier! 
Najciekawsze tytuły, które pojawią się na dużym ekranie, to między innymi: The Alpinist (pokaz specjalny), filmy z serii Reel Rock oraz Brit Rock, Balandrau, Mroźne piekło, Long live Chainsaw, Oto znowu jestem, Roots, Swissway to Heaven, The Sanctity of Space, #To_be. Krzysztof Wielicki, K2: Góra Pamięci, Zniknięcie Janusza Klarnera. 

The Alpinist - pokaz specjalny

Dla uczestników festiwalu, którzy odwiedzą Centrum Kongresowe ICE Kraków w weekend 4-5 grudnia, organizatorzy przygotowali pokaz specjalny. Na dużym ekranie będziemy mogli obejrzeć kolejną superprodukcję klasy filmów takich jak „Free Solo” czy „Dawn Wall”.

„The Alpinist” to filmowy portret wyjątkowego wspinacza z Kanady, Marca-André Leclerca, który opuścił nas stanowczo za wcześnie. Twórcą filmu jest Peter Mortimer, reżyser wielokrotnie nagradzanego filmu „Dawn Wall”. To film, który z pewnością warto zobaczyć w sali kinowej, na dużym ekranie.

 Marc-André Leclerc kochał się wspinać, a góry bez wątpienia zajmowały centralne miejsce w jego życiu. Dokonał wielu wspaniałych przejść i niesamowitych solówek, między innymi w Patagonii (np. na Torre Egger). Był jednym z najlepszych wspinaczy swojego pokolenia, niestety zginął w 2018 roku podczas wspinaczki w masywie Mendenhall Towers.

"The Alpinist" to historia wyjątkowego człowieka, który żył na własnych zasadach, szybko i intensywnie.

Goście

Wśród zaproszonych gości, którzy poprowadzą prelekcje, wezmą udział w rozmowach i kuluarowych spotkaniach podczas festiwalowego weekendu znajdą się wyjątkowe osobowości ze świata gór i eksploracji. Będą to między innymi: Sylvia Vidal, Sean Villanueva O’Driscoll, Anna Tybor, Krzysztof Wielicki, Jozef Krištoffy, Yannick Graziani, Aleksandra Mirosław, Marek Raganowicz, Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Grzegorz Folta, Łukasz Kocewiak, Kacper Tekieli.

Czytaj także:


Szkolenia i warsztaty

Na festiwalu nie zabraknie również cieszącej się od lat olbrzymim zainteresowaniem części warsztatowej. Szkolenia, prowadzone przez ekspertów w swoich dziedzinach i doświadczonych instruktorów, dotyczyć będą bezpieczeństwa w górach, technik alpinistycznych, skialpinizmu, pierwszej pomocy i treningu wspinaczkowego.

Program prelekcji, pokazów i warsztatów znajduje się na stronie festiwalu - kfg.pl.

Podobnie jak w zeszłym roku, większość filmów i wybrane elementy programu będą dostępne  po zakończeniu festiwalu na platformie organizatora.

UWAGA: Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany formuły festiwalu (tylko impreza online) w przypadku pojawienia się rządowych ograniczeń COVIDowych dotyczących imprez masowych. 

Wydarzenie odbędzie się już 4-5 grudnia 2021. Relacji z wydarzenia można będzie słuchać w grudniowych audycjach Co Was Kręci (pierwsze materiały już 5.12).

mat. pras.

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka zabawa hobby FILM