Piosenki na 100-lecie: Kazik "100 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 14:55
"100 milionów" było jedną z pierwszych piosenke wolnej Polski. Kompozycja pochodzi z wydanej w 1993 roku płyty "Spalam się" i jest test stricte utworem politycznym - mówi dziennikarz "Rzeczpospolitej" i "Teraz Rock" - Jacek Nizinkiewicz.
Audio
  • Dziennikarz muzyczny Jacek Nizinkiewicz o "100 milionów" Kazika (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Kazik w studiu koncertowym Czwórki
Kazik w studiu koncertowym CzwórkiFoto: Bartosz Bajerski

Czytaj także
aya rl pap 1200.jpg
Piosenki na 100-lecie: Aya RL "Ulica miasta"

Tekst opisuje rozmowę robotników, którzy nie szczędzą krytycznych uwag pod adresem prezydenta Lecha Wałęsy, skoncentrowanych głównie na nie spełnionej obietnicy przedwyborczej, kiedy to Wałęsa obiecał dać każdemu po 100 000 000 złotych sprzed denominacji. - Utwór zrobił ogromne wrażenie i wywołał mnóstwo kontrowersji. Odniósł się do niego sam Lech Wałęsa, ówczesny prezydent, który w wywiadzie przekonywał, że Kazik go źle zrozumiał - opowiada dziennikarz.

Po latach piosenka Kazika znów trafiła do "politycznego obiegu". Dlaczego? O tym w materiale Justyny Tylczyńskiej.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Chłopcy z Placu Broni "Kocham wolność"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 14:00
- Chłopcy z Placu Broni byli zespołem Bogdana Łyszkiewicza, naszego Johna Lennona, który tak jak Lennon opowiadał ludziom proste historie prostymi słowami i prostymi akordami - wyjaśnia dziennikarz muzyczny Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Obywatel G.C. "Nie pytaj o Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 14:20
- Ta piosenka, nie boję się użyć takiego określenia, stała się najpiękniejszym erotykiem polskiego rocka - ocenia kompozycję Grzegorza Ciechowskiego dziennikarz Konrad Wojciechowski.
rozwiń zwiń