Plastikowe zabawki. "Zabójcze dla morskiej fauny i flory"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 13:46
Na plaże Kornwalii, w wyniku wypadku kontenerowca w 1997 roku trafiły miliony plastikowych klocków. Brytyjscy naukowcy wpadli na pomysł, by dzięki temu sprawdzić żywotność takich zabawek. Okazało się, że w morzach i oceanach mogą one przetrwać nawet 1300 lat.
Audio
  • Plastikowe zabawki w morzach i oceanach - jak zabijają przyrodę (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: shutterstock

EKOiści w Katowicach (2) 1200.jpg
"EKOiści" - Czwórka promuje ekologiczny styl życia

Badacze postanowili ocenić stopień zużycia klocków po latach. Okazało się, że choć niektóre z zebranych elementów  mają nawet po kilkadziesiąt lat, nie widać po nich upływu czasu. - Są wykonane ze specjalnego materiału termoplastycznego - mówi Joanna Szubierajska, redaktor naczelna portalu Ekologia.pl. - To jedna z zalet, bo dzięki temu mniej niszczą się podczas zabawy, ale też wad tych klocków. Jeśli chodzi o ich przetwarzanie: jeśli taki klocek trafi do środowiska, będzie je zanieczyszczał bardzo długo - tłumaczyła ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Audycja "Ratujemy świat" - ekologiczny cykl w Czwórce >>>

Jak prognozują naukowcy, te niewielkich rozmiarów tworzywa sztuczne będą coraz większym problemem dla środowiska, do którego trafiają m.in. przez to, że wyrzucają je niesforne dzieci. - W morzach i oceanach stanowią one zagrożenie podobne do tego, jak w przypadku innych plastików, czyli głównie dla zwierząt. Mogą zostać zjedzone przez żółwie morskie, ptaki, czy ssaki. Potem powodują uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzęta, najedzone plastikiem nie czują głodu i umierają - wymieniała ekspert. Jak tłumaczyła, badania wykazały też, że plastikowe zabawki mogą rozpadać się z czasem na mikroplastik. - To niewidoczne dla ludzkiego oka tworzywo, które jednak, połykane m.in. przez ryby, stanowi pośrednio zagrożenie dla zdrowia ludzi - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Joanna Szubierajska.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 25.03.2020

Godzina emisji: 8.15

kd