Jak działają sztuczne sieci neuronowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:55
W "Czwartym Wymiarze” wyjaśnialiśmy Wam funkcjonowanie wzorowanych na ludzkim mózgu sztucznych sieci, niezbędnych do stworzenia sztucznej inteligencji.
Audio
  • Krzysiek Markowski o sztucznych sieciach neuronowych

Sztuczne sieci neuronowe to programy komputerowe, które symulują działanie ludzkiego mózgu i potrafią same uczyć się w oparciu o pojedyncze informacje. W porównaniu do innych metod stosowanych w sztucznej inteligencji potrafią one naśladować ludzki sposób myślenia i dzięki temu znalazły zastosowanie w rozwiązywaniu problemów m.in. w medycynie czy psychologii.

- Sieci neuronowe wzięły się z tego, że najpierw obserwowano mózgi ssaków i okazało się, że to co mamy w głowach przypomina duży złożony komputer - tłumaczył dr. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej.

Sieć neuronowa, na wzór mózgu, złożona jest z bardzo dużej liczby prostych procesorów, które podobnie jak ludzkie komórki mają dwa punkty, wejście i wyjście. Przy czym wejście to jest punkt, przez który do komórki dociera informacja, a wyjście jest reakcją komórki na "otrzymaną wiedzę". Dzięki takiej budowie swoich komórek, sieci neuronowe są nam przydatne w stosowaniu wnioskowania indukcyjnego.

- Indukcja polega na tym, że na podstawie ograniczonego zbioru przykładów, chcemy wyciągnąć ogólną zasadę, która będzie się dobrze nadawała do opisywania innych przykładów, których wcześniej nie widzieliśmy - tłumaczył rozmówca Krzyśka Markowskiego.

Więcej na temat budowy i zastosowania sztucznych sieci neuronowych w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Sztuczna twórczość

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 12:30
Po 17. w "Czwartym Wymiarze” o nietypowych automatach. Piszą wiersze, tworzą powieści a nawet malują obrazy. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że mówimy o maszynach wyposażonych w sztuczną inteligencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka pompa, czyli gala Czwartego Wymiaru

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 15:00
Po 17 odwiedzą nas wyjątkowi goście, którym wręczymy puchary w plebiscycie: technologiczne podsumowanie roku.
rozwiń zwiń