Polskie Radio
Section05
inteligencja

"Klub Trójki. Audiodokument". Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy użyteczna pomoc?

Od dwóch lat trwa szeroka dyskusja na temat sztucznej inteligencji, zwanej w skrócie AI, oraz tego, czy to rzeczywiście jest inteligencja w ludzkim rozumieniu. Czy AI zastąpi ludzi w różnych zawodach? Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza…? Antoni Rokicki zajął się tematem w reportażu "Rozmowa z maszyną", który stał się podstawą późniejszej dyskusji w "Klubie Trójki. Audiodokumencie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż dziennikarstwo sztuczna inteligencja technologie Katarzyna Borowiecka Kamil Bałuk Antoni Rokicki pr poleca ChatGPT emocje

Psycholog o dzieciach trzeciej kultury: tymczasowość i poczucie straty towarzyszą im przez całe życie

Dzieci trzeciej kultury od dzieci emigrantów powracających do ojczyzny odróżnia kilka istotnych cech. Przede wszystkim nie integrują się i nie asymilują z kulturą rodziców. Budują wielokulturowe osobowości, które odnajdą się wszędzie ale też nigdzie nie są naprawdę u siebie. Dobrze czują się wyłącznie w otoczeniu osób z podobnym doświadczeniem, tworząc swoiste enklawy w głównych społecznościach – mówi Michalina Jarmuż, psycholog, ekspertka ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci wychowanie rodzice rodzina na swoim rodzina dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci tożsamość Małgorzata Frydrych

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie mózg choroba Alzheimera Anna Popek jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

Czym wyróżnia się "mądry człowiek"?

Czym jest inteligencja? Wiele osób nie docenia swoich umiejętności intelektualnych, a wielu z nas je przecenia. Z badań wynika, że inteligentne osoby mają pewne określone skłonności, łączą je pewne typy zachowań. Oczywiście nie każdy, kto może poszczycić się wysokim IQ, posiada takie cechy. O czym dokładnie mowa? Agata Steczkowska przybliża badania naukowe poświęcone inteligentnym ludziom, ich przyzwyczajeniom, zachowaniom i przekonaniom.    
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska MUZYKA inteligencja emocjonalna dzieci badania noc Sokrates fortepian wiolonczela płyta kompozytor

Nauka gry w szachy dla dzieci – dlaczego warto?

Okazuje się, że szachy wciąż stanowią interesującą dyscyplinę sportu, również dla dzieci. Zresztą w wielu szkołach i przedszkolach odbywają się dodatkowe zajęcia dla najmłodszych. Z okazji 129. rocznicy otwarcia pierwszego na ziemiach polskich klubu szachowego pytamy: dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak wpływa ona na ich rozwój?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka szachy dzieci trening umysłu mózg