Skomplikowane życiorysy i wyraziste detale. Co teatr zawdzięcza Jerzemu Pilchowi?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 14:00
Premiery spektakli na podstawie powieści zmarłego 29 maja Jerzego Pilcha zawsze były dużymi wydarzeniami w polskiej kulturze. Zarówno te, które realizowane były w teatrach, jak i w telewizji.
Audio
  • Teatralne adaptacje twórczości Jerzego Pilcha (W to mi graj/Czwórka)
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: PAP/Marcin Obara

Studium alkoholizmu w teatrze Polonia

W 2012 roku na deskach Teatru Polonia pokazano adaptację nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike książki "Pod Mocnym Aniołem". Główną rolę w spektaklu zagrał Zbigniew Zamachowski, a tekst na scenę przeniosła i całość wyreżyserowała Magda Umer. - Książkę przeczytałam tuż po jej wydaniu i od razu poraziło mnie to, co w niej znalazłam. Do tego stopnia, że od razu przeczytałam ją po raz drugi - wspominała w jednym z archiwalnych wywiadów dla Polskiego Radia. - Potem długo myślałam, żeby zrobić z tego monodram i żeby Zbyszek zagrał w nim wszystkie opisane przez Pilcha postaci. 

Świat bez lukru. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha

Twórczością pisarza zainspirowali się także autorzy multimedialnego spektaklu "Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha". Była to plenerowa produkcja przygotowana na otwarcie warszawskiego Big Book Festivalu w 2015 roku. Widowisko wyreżyserował Krzysztof Czeczot, a w rolach głównych zagrali Janusz Chabior i Łukasz Simlat. 

"Wiele demonów" - kryminał pozorny

Twórcy teatralni chętnie sięgali też po "Wiele demonów" - książkę, którą Jerzy Pilch wydał w 2013 roku. Spektakl na podstawie tej powieści można było obejrzeć i w Teatrze Śląskim w Katowicach, i w Teatrze Nowym w Łodzi. - Z jednej strony to powieść abstrakcyjna, z drugiej - bardzo konkretna - mówił reżyser łódzkiej adaptacji Mikołaj Grabowski. - Opowiada historię zaginięcia jednej dziewczyny. Z punktu widzenia czystości gatunku moglibyśmy powiedzieć, że to thriller. Ale Pilch nie byłby Pilchem, gdyby nie wsadził tutaj wielu demonów i społecznych detali - wyjaśniał.

Jerzy Pilch w Teatrze Telewizji    

Teksty Jerzego Pilcha były też adaptowane dla potrzeb Teatru Telewizji - "Monolog z lisiej jamy" z 1998 roku i "Narty Ojca Świętego" z 2006. Ponadto na podstawie powieści "Inne rozkosze" w 1998 roku powstało widowisko telewizyjne pod tym samym tytułem w reżyserii Rudolfa Zioły.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 12.10

kul