Slasher, czyli horror z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 16:56
Ten rodzaj horroru szczególnie popularny był w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, a obecnie przeżywa swój renesans. Co go charakteryzuje?
Audio

Po pierwsze fabuła. Shlashery często opierają się bowiem na podobnym schemacie. Bohaterowie stanowią grupę znajomych, która to gromadzi się w pewnym miejscu. Na jego obszarze (camping, obóz) działa psychopatyczny morderca, który po kolei eliminuje każdą osobą aż… do spotkania z tzw. "final girl".

Jest to zwykle młoda dziewczyna, dziewica, która nie prowadzi tak hedonistycznego trybu życia jak jej znajomi. Zadaniem "final girl" jest stawić czoło mordercy i wyeliminować go.

Po drugie psychopatyczny morderca. Zwykle ukrywa przed innymi swoje odrażające oblicze. Motywy jego działania bywają bardzo różne w przeciwieństwie do narzędzi, którymi posługuje się by pozbawić innych życia. Zwykle są to tak wymyślne przedmioty, jak siekiera, maczeta, piła mechaniczna, rzadziej aczkolwiek też – nóż.

Po trzecie kolejność, w jakiej giną bohaterowie. Zwykle morderca zaczyna od najbardziej rozpuszczonych, pozbawionych kręgosłupa moralnego czy też po prostu wrednych osób.

Aby dowiedzieć się więcej o slasherach wysłuchaj fragmentu audycji "Pod lupą".

Czwórka poleca film "Krzyk 4". Do nabycia na DVD i Blu-ray.

ap

Zobacz więcej na temat: FILM tarta dvd camping

Czytaj także

Eksplozje, twardziele i seks, czyli kino amerykańskie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 12:55
Uciekanie z wybuchającego budynku, łamanie kodu w ostatniej sekundzie, odgryzanie zawleczki od granatu. Jakie elementy koniecznie muszą pojawić się w amerykańskim filmie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego jako dzieci baliśmy się w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 09:33
Każdy z nas choć raz jako dziecko przeżył wakacyjną traumę. Stare, opuszczone kamienice, w których "na pewno straszy", grzybiarz, spotkany przypadkowo w lesie, przeróżne stukoty, gwizdy, szumy, niezidentyfikowane jęki i wycie wiatru…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy paznokcie rosną po śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 15:22
Prawda czy fikcja? W Czwórce sprawdzamy, czy rzeczywiście możliwe jest, by paznokcie rosły, nawet jeśli nie będziemy już żyli.
rozwiń zwiń