Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 07:50
Poranny przegląd sportowy - 9 sierpnia 2021.
Igrzyska olimpijskie Tokio 2020
Igrzyska olimpijskie Tokio 2020Foto: shutterstock

Letnie igrzyska olimpijskie w Tokio przeszły do historii. Wczoraj zgasł olimpijski znicz i zakończyła się sportowa rywalizacja w tych nietypowych "pandemicznych" igrzyskach na które czekaliśmy az 5 lat.
Jakie to były igrzyska dla polskich reprezentantów?
Z jednej strony udane, bo nasi olimpijczycy zdobyli 14 medali - czyli więcej niż podczas igrzysk w Atenach, Pekinie Londynie czy Rio...
Z drugiej jednak strony przed Tokio liczono, że tych medali może być nawet ponad 20.
W Japonii świetnie spisali się nasi lekkoatleci - wywalczyli aż 9 medali i to z pewnością należy uznać za sukces... Z drugiej jednak strony przedstawiciele innych dyscyplin zdobyli tylko 5 medali - 2 kajakarki, i po jednym wioślarki, żeglarki i zapaśnik Tadeusz Michalik. Kilka medali, na które liczyliśmy przed igrzyskami przeszlo nam koło nosa... m.in. w ćwierćfinale przerali nasi siatkarze, którzy byli uznawani za faworytów do złota. Tylko jeden medal w sportach walki to także nie jest wynik rewelacyjny. Z Tokio bez medalu wracają judocy, pięsciarze, taekwndzistki czy nasze szpadzistki... które w ćwierćfinale przegrały z Estonkami. Te poźniej wywalczyły mistrzostwo olimpijskie, jednak przegrana z nimi już w ćwierćfinale, zagrodziła Polkom droge do podium.
Była także miła niespodzianka, bo z pewnścią za taką można uznać zwycięstwo w chdzie na 50 km Dawida Tomali... - ta konkurencja była po raz ostatni w programie igrzysk olimpijskich.

Więcej o zakończonych igrzyskach w Tokio znajdziecie w dźwiękowej wersji Przeglądu.

***

Kobieca sztafeta 4x400 metrów zdobyła w Tokio srebrny medal igrzysk olimpijskich.

Reprezentacja Polski zajmuje 17. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk. Prowadzą Chińczycy przed Amerykanami.

Najważniejszą sportową imprezę roku zakończyła uroczysta Ceremonia Zamknięcia.