46. Rajd Dakar przeszedł do historii

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 21:00
Carlos Sainz wygrał Rajd Dakar w klasyfikacji generalnej wśród kierowców samochodów.
Carlos Sainz
Carlos SainzFoto: PAP/EPA/Aaron Wishart

W piątek w Arabii Saudyjskiej zakończył się 46. Rajd Dakar. Po dwunastu etapach, które łącznie liczyły 7891 kilometrów, w tym 4727 km odcinków specjalnych w klasyfikacji generalnej wśród kierowców samochodów zwyciężył Hiszpan Carlos Sainz, wśrod motocyklistów Amerykanin Ricky Brabec, w rywalizacji quadów wygrał Argentyńczyk Manuel Andujar, wśród kierowców ciężarówek Czech Martin Macik, w klasie lekkich pojazdach SSV - Francuz Xavier de Soultrait, a w klasie T3 czyli lekkich prototypów - Hiszpanka Cristina Gutierrez Herrero.
W oddzielnym Rajdzie Dakar Classic, dla kierowców samochodów startujących w Dakarze do 1999 roku najlepszy był Hiszpan Carlos Santaolalla Milla.

Z Polaków n
ajwyżej, na czwartym miejscu uplasował się Darek Rodewald, mechanik pokładowy w ciężarówce Holendra Janusa Van Kasterena.
Na 24. pozycji dojechał do mety motocyklista Konrad Dąbrowski, a drugi z polskich motocyklistów, Bartłomiej Tabin, skończył swój pierwszy Dakar na 51. pozycji. W rywalizacji załóg samochodowych, Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja zajęli 49. miejsce. Magdalena Zając i Jacek Czachor uplasowali się na 47. pozycji. Na mecie znalazły się też cztery polskie załogi, jadące w kategorii Classic, samochodów historycznych. 23. miejsce zajęli Michał Horodeński i Arkadiusz Sałaciński, 43. Tomasz Staniszewski i Stanisław Postawka, 54. bracia - Łukasz i Michał Zoll oraz 69. Dominik Ben i Katarzyna Malicka.
Do mety dotarli także Grzegorz Brochocki i Grzegorz Komar w klasie lekkich pojazdów SSV, ale nie zostali sklasyfikowani w rajdzie, ponieważ nie przejechali 3. etapu.