Szefowa Czwórki ze Złotym Mikrofonem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 13:20
Hanna Dołęgowska, Dyrektor Redaktor Naczelna Czwórki, laureatką Złotego Mikrofonu 2017. Prestiżową nagrodę otrzymała m.in. za otwartość na młodych słuchaczy, determinację, pomysłowość i niekonwencjonalne popularyzowanie sportu jako sposobu na życie.
Audio
  • Hanna Dołęgowska mówiła, że nagroda jest dla niej nie tylko wyróżnieniem, ale też zobowiązaniem (IAR)
  • Co działo się na Gali Złote Mikrofony 2017? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Dyrektor Redaktor Naczelna Czwórki Hanna Dołęgowska odbiera nagrodę - Złoty Mikrofon 2017
Dyrektor Redaktor Naczelna Czwórki Hanna Dołęgowska odbiera nagrodę - Złoty Mikrofon 2017Foto: Wojciech Kusiński/Porskie Radio

złote mikrofony sledź  1200.jpg
Znamy laureatów Złotych Mikrofonów - najważniejszych nagród dla twórców Polskiego Radia

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, ponieważ to jest nagroda od ludzi radia. Od ludzi, bez których nie byłoby tego, co słyszymy na co dzień, co już w tej chwili możemy również oglądać. Dzięki temu, że przyznaliście mi to wyróżnienie dołączyłam do grona niesamowitych osobowości radiowych, a to zobowiązuje - mówiła szefowa Czwórki.

Hanna Dołęgowska od 1992 roku związana jest z Programem 4 Polskiego Radia (Radiem Bis, Polskim Radiem Euro, Czwórką, wreszcie Programem Internetowym i Cyfrowym DAB+ "Czwórka"). Zaczynała pracę radiowca jako reporterka, potem tworzyła m.in. programy "Deskorolka", "Bisowisko" i "Krajobrazy". Przez kilka ostatnich lat była autorem, a później wydawcą najważniejszych pasm publicystycznych w Czwórce. Jest autorką audycji "Co Was kręci" nadawanej bez przerwy od 2004 roku i popularyzującej rodzimą turystykę, historię oraz sporty niszowe i ekstremalne.

Obok Szefowej Czwórki laureatami tegorocznych Złotych Mikrofonów zostali Maciej Kubera, Magdalena Łoś-Komarnicka, Małgorzata Maliborska-Prażmowska i Małgorzata Raducha. Honorowy Złoty Mikrofon wręczono Leszkowi Długoszowi.

Złote Mikrofony 2017 - zobacz galerię >>>

Nagrody laureatom wręczyli Prezes Zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala oraz przedstawiciele Kapituły Złotego Mikrofonu Anna Stempniak-Juśkiewicz oraz Andrzej Brzoska. Uroczystość w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego poprowadzili Sława Bieńczycka z Programu 1 i Michał Olszański z Trójki. Podczas uroczystości wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

***

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu. Wyróżnienie to można otrzymać tylko raz w życiu. Dotychczas wśród laureatów znaleźli się m.in.: Maria Kuncewiczowa, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora, Jerzy Janicki, Anna Seniuk, Jerzy Waldorff, Irena Kwiatkowska, ksiądz Józef Tischner, czy Marek Niedźwiecki.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym - pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

***

mat. pras./kd