Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Relacje, wspomnienia, muzyka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 07:40
Dziś przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Czwórce zapraszamy na relacje, informacje, wspomnienia i solidną porcję nastrojowej muzyki. 
Biurowiec PAST-y w Warszawie
Biurowiec PAST-y w WarszawieFoto: Shutterstock.com/ArtMediaFactory

Relacje z obchodów i bieżących wydarzeń pojawią się w Wiadomościach Czwórki, a o godz. 17.00 emisja Syreny w Godzinę W. 

Płytą tygodnia od 1 sierpnia jest album "Wolne serca" Kwiatu Jabłoni. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie to rodzeństwo muzyków, które dokonało autorskiego wyboru utworów, w ważny dla nich sposób opowiadających o wolności. Usłyszymy nowe aranżacje kompozycji, które ukształtowały kilka pokoleń Polaków. W każdej dekadzie utwory te miały inną wymowę, definiowały odmienny moment naszej historii, jednak łączyło je przesłanie - umiłowanie wolności.

W poniedziałek, 1 sierpnia dzień upłynie wraz z tematami związanymi z Powstaniem Warszawskim. W audycji "Pierwsze słyszę" (po godz. 07.05) mówiliśmy o konkursie "Pamięć W kadrze". To czwarta odsłona konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zaprosiliśmy także do wspólnego śpiewania pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Akcja powraca po dwóch latach przerwy. Sprawdziliśmy jaka jest historia piosenek Powstania, jak przygotować się do wspólnego śpiewania?

Teksty wybranych powstańczych piosenek znajdziesz TUTAJ <<<

W "Stacji Nauka" (po godz. 12.05. powiedzieliśmy o naukowcach i ich wynalazkach, które wpłynęły na losy Powstania Warszawskiego. W audycji "Czat Czwórki" (po godz. 15.05) nadaliśmy rozmowę z harcerzami - organizatorami i uczestnikami Zlotu Harcerskiego odbywającego się w rocznicę Powstania Warszawskiego. W "TOP-ie" (po godz. 17.05) szukaliśmy powstańczych wątków w grach komputerowych. W programie "Strefa sportu" (po godz. 21.30) zrelacjonowaliśmy 31. Bieg Powstania Warszawskiego. 

2 sierpnia, we wtorek w programie "Stacja Kultura" (po godz. 10.05) jak co tydzień zaprosimy na spotkanie z Kingą Michalską. Tym razem gość Czwórki omówi książkę Agnieszki Cubały "Artyści 44'. Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim". Jest to opowieść o powstańczych losach aktorów, piosenkarzy i artystów, którzy w sierpniu 1944 sami walczyli z bronią w ręku, ale także dodawali otuchy walczącym dając koncerty i organizując przedstawienia. Poznamy losy m.in. Władysława Szpilmana, Aliny Janowskiej, Andrzeja Łapickiego, Jeremiego Przybory czy Ireny Kwiatkowskiej.

Dotychczas w audycji "Zaklinacze czasu" (w sobotę 30.07., po godz. 14.05) sprawdziliśmy jak dziś dba się o dokumenty z Powstania Warszawskiego. O tym jak się je obecnie konserwuje i kto ma do nich dostęp rozmawialiśmy z ekspertami. 

W programie "Rozbiegani" (29.07., godz. 09.05) sprawdziliśmy, dlaczego w okupowanej Warszawie sport był zakazany, a sportowcy w czasie Powstania Warszawskiego byli niezwykle istotni. ZOBACZ WIĘCEJ <<< 

W Porannym przeglądzie sportowym (29.07., po godz. 7.45) zapowiadaliśmy tegoroczny, 31. Bieg Powstania Warszawskiego.

***

mat. pras./kd/aw