"ER - Ostry Dyżur" - ostatni sezon na DVD

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:09
28 stycznia pod patronatem Czwórki ukazuje się na DVD 15. i zarazem ostatni sezon kultowego serialu o przygodach lekarzy ze szpitala Cook County General w Chicago.

Z głośnym wyciem syren karetka zatrzymuje się na podjeździe. Na pomoc biegną zmęczeni brakiem snu i zbyt dużą liczbą pacjentów lekarze, w mgnieniu oka dokonując oceny stanu pacjenta. Podjeżdżają nosze. Rośnie napięcie. Cuda medycyny i tragedie dzieją się na naszych oczach. Ostatni sezon „Ostrego dyżuru” kończy się tak, jak zaczynał pierwszy; z ekscytującą mieszanką bohaterów, bogatą fabułą, szybkim tempem i w energetycznym stylu. Ulubione postaci z przeszłości powracają w 22 odcinkach pożegnalnego sezonu kultowego serialu.
    
Początki serialu nie były łatwe. Najpierw scenariusz przez niemalże 20 lat leżał w szufladzie Michaela Crichtona – absolwenta medycyny na Harvardzie, który jednak zapisał się w historii jako nagrodzony Edgarem („Wyższa konieczność” 1968) pisarz i scenarzysta. Scenariusz „Ostrego dyżuru” zawsze miał dla autora szczególne znaczenie. Pierwsze szkice opowieści o lekarzach powstawały w 1974 roku, kiedy Crichton był rezydentem na izbie przyjęć. Jednak odbiorcy nie byli gotowi na serial tego typu i projekt trafił do szuflady. Skrypt ujrzał światło dzienne, kiedy po zakończeniu prac nad „Parkiem Jurajskim” Crichton i Steven Spielberg postanowili kontynuować współpracę i zamienić produkowany przez Spielberga film o środowisku lekarskim na serial medyczny.

Na początku lat 90., kiedy nikt jeszcze nie przewidywał wielkiej kariery takich seriali jak „Chirurdzy” czy „Doktor House”, jedyną telewizyjną opowieścią o lekarzach był „General Hospital”, kręcony w zupełnie innej konwencji.

Pierwszy sezon „Ostrego Dyżuru” (premiera 19 września 1994 na antenie stacji NBC) zgromadził przed ekranami 19 milionów widzów. Z czasem było jeszcze lepiej – sezon piąty oglądało 25,4 mln Amerykanów! Serial został doceniony także przez krytyków. Przez 15 lat emisji zebrał 22 nagrody Emmy (plus 124 nominacje), a także Złoty Glob (w tej kategorii padło w sumie 25 nominacji). Tym samym rozpoczął erę bijących rekordy popularności seriali medycznych i przeszedł do historii jako klasyka gatunku.

Z odtwórców głównych bohaterów „Ostry Dyżur” uczynił gwiazdy – kiedy George Clooney przyjął rolę Douga Rossa, był nikomu nieznanym, początkującym aktorem. Produkcja słynęła także z gościnnych występów największych gwiazd kina i estrady: udzielali się w niej m.in. Kirsten Dunst, Ewan McGregor, Rosemary Clooney, Sally Field, Alan Alda, Lucy Liu, Thandie Newton, Serena Williams, Susan Sarandon, Dakota Fanning, Zac Efron, Eva Mendes, Lisa Edelstein.

Wydane pod patronatem Czwórki DVD z 15. Sezonem „Ostrego dyżuru” zawiera 22 odcinki, czyli niemal 16 godzin serialu w polskiej wersji lektorskiej na 3 płytach. Wśród dodatków specjalnych m. in. sceny nie pokazywane w wersji telewizyjnej serialu.

Polecamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Japoto: nie gramy fusion

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 16:30
Nasza nowa płyta będzie utrzymana w stylistyce power metal disco relax - zdradzili w Czwórce muzycy alternatywnej supergrupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charlaine Harris: "Definitywnie martwy"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:32
26 stycznia do księgarń trafił wydany pod patronatem Czwórki kolejny tom przygód Sookie Stackhouse. Tym razem kłopotliwy spadek sprawia, że Sookie musi walczyć o życie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mocny seans" - kolekcja DVD dla fanów sensacji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:02
Filmy można już kupić w sklepach i wygrać na antenie Czwórki. Polecamy!
rozwiń zwiń