Polskie Radio
Section05
Chicago

Lidia Nowak: Polska po trzydziestu latach na emigracji jest zupełnie inna

Trzydzieści lat temu wygrałam w loterii Zieloną Kartę. Wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych z dwiema małymi córkami. Czas płynął, chcieliśmy, żeby skończyły szkołę, później poszły na studia i właściwie już nie myśleliśmy o powrocie do Polski. Przełomem była pandemia. Zostaliśmy odcięci od świata, od rodziny, od bliskich. I te lata nieobecności w Polsce oraz ta samotność przeważyły. Podjedliśmy decyzję o powrocie do kraju – wspomina Lidia Nowak.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia w USA wiza amerykańska rodzina rodzina na swoim Chicago Floryda Kraków Kielce Małgorzata Frydrych

Grażyna Auguścik: wciąż jestem w procesie dokształcania się

W piątkowej (25 listopada) odsłonie cyklu "Jazz.PL" jedną z gwiazd jest Grażyna Auguścik. Wokalistka i producentka muzyczna od 34 lat mieszka w Chicago i jak sama przyznaje, wciąż ma wrażenie, że powinna zostać w Stanach dłużej. - Ja jestem ciągle w procesie dokształcania się - przyznaje w rozmowie z Rochem Sicińskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Auguścik Chicago Jazz Roch Siciński MUZYKA Fryderyk Chopin

Polonia: to ważne, że w "Chicago Tribune" ukazały się teksty pokazujące Amerykanom historię Polski

"Chicago Tribune" to jeden z największych dzienników w USA, dobrze, że na jego łamach ukazały się artykuły, prezentujące amerykańskim czytelnikom rzadko tam przedstawianą, polską perspektywę historii II wojny światowej i prawdziwy obraz wojny - komentują przedstawiciele amerykańskiej Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA USA Chicago reparacje wojenne Niemcy Piotr Gliński Mateusz Morawiecki

"Chicago Tribune" opublikowało dodatek o historii Polski z tekstami m.in. premiera, ministra kultury i szefa IPN

W niedzielnym, ukazującym się w niemal milionowym nakładzie, wydaniu "Chicago Tribune" ukazał się dodatek o historii Polski podczas II wojny światowej. Musimy pamiętać o wojnie, by nie popełniać tych samych błędów - podkreśla w nim premier Mateusz Morawiecki. Wicepremier prof. Piotr Gliński pisze o zagrabionych Polsce dziełach kultury i wysiłkach w ich odzyskiwaniu. Prezes IPN dr Karol Nawrocki o tym, że wypłacenie przez Niemcy reparacji to szansa na pełne polsko-niemieckie pojednanie.
Zobacz więcej na temat:  Chicago Polonia Polonia w USA reparacje wojenne Mateusz Morawiecki Piotr Gliński

Darmowe paliwo w Chicago: Biznesmen dopłacał kierowcom do tankowania

Wysokie ceny na wyświetlaczach stacji paliw to obrazek, który mógłby ilustrować większość państw świata. Pewien biznesmen ze Stanów Zjednoczonych postanowił umilić dzień swoim rodakom i przeznaczył milion dolarów na tankowanie samochodów zwykłych mieszkańców. Kolejki sięgały kilku kilometrów.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 paliwa benzyna gaz ropa naftowa Stany Zjednoczone USA Chicago

Święto polskiego kina za oceanem dobiega końca

Odbywająca się właśnie w Chicago 33. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) kończy się już w najbliższą niedzielę 21 listopada, jednak tytuły zwycięskich obrazów znamy już od kilku dni. Statuetką Złotych Zębów Kamery zostały nagrodzone dramat "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego oraz dokument Pawła Wysoczańskiego "Jutro czeka nas długi dzień".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Trójka KULTURA kino Chicago Stany Zjednoczone USA festiwal filmowy