Polskie Radio
Section05
Chicago

Ponad 560 tys. Polaków zarejestrowało się na listach wyborczych za granicą. Do wyborów przygotowuje się też konsulat w Chicago

Konsul Michał Arciszewski z Konsulatu Generalnego RP w Chicago przyznaje, że wszyscy pracownicy konsulatu pracują bardzo intensywnie. Obecnie zbierają się komisje wyborcze powołane przez konsula i przygotowywane są lokale, w których odbędą się wybory.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Chicago dyplomacja Polonia w USA paszport Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Lidia Nowak: Polska po trzydziestu latach na emigracji jest zupełnie inna

Trzydzieści lat temu wygrałam w loterii Zieloną Kartę. Wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych z dwiema małymi córkami. Czas płynął, chcieliśmy, żeby skończyły szkołę, później poszły na studia i właściwie już nie myśleliśmy o powrocie do Polski. Przełomem była pandemia. Zostaliśmy odcięci od świata, od rodziny, od bliskich. I te lata nieobecności w Polsce oraz ta samotność przeważyły. Podjedliśmy decyzję o powrocie do kraju – wspomina Lidia Nowak.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia w USA wiza amerykańska rodzina rodzina na swoim Chicago Floryda Kraków Kielce Małgorzata Frydrych

Grażyna Auguścik: wciąż jestem w procesie dokształcania się

W piątkowej (25 listopada) odsłonie cyklu "Jazz.PL" jedną z gwiazd jest Grażyna Auguścik. Wokalistka i producentka muzyczna od 34 lat mieszka w Chicago i jak sama przyznaje, wciąż ma wrażenie, że powinna zostać w Stanach dłużej. - Ja jestem ciągle w procesie dokształcania się - przyznaje w rozmowie z Rochem Sicińskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Auguścik Chicago Jazz Roch Siciński MUZYKA Fryderyk Chopin

Polonia: to ważne, że w "Chicago Tribune" ukazały się teksty pokazujące Amerykanom historię Polski

"Chicago Tribune" to jeden z największych dzienników w USA, dobrze, że na jego łamach ukazały się artykuły, prezentujące amerykańskim czytelnikom rzadko tam przedstawianą, polską perspektywę historii II wojny światowej i prawdziwy obraz wojny - komentują przedstawiciele amerykańskiej Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA USA Chicago reparacje wojenne Niemcy Piotr Gliński Mateusz Morawiecki

"Chicago Tribune" opublikowało dodatek o historii Polski z tekstami m.in. premiera, ministra kultury i szefa IPN

W niedzielnym, ukazującym się w niemal milionowym nakładzie, wydaniu "Chicago Tribune" ukazał się dodatek o historii Polski podczas II wojny światowej. Musimy pamiętać o wojnie, by nie popełniać tych samych błędów - podkreśla w nim premier Mateusz Morawiecki. Wicepremier prof. Piotr Gliński pisze o zagrabionych Polsce dziełach kultury i wysiłkach w ich odzyskiwaniu. Prezes IPN dr Karol Nawrocki o tym, że wypłacenie przez Niemcy reparacji to szansa na pełne polsko-niemieckie pojednanie.
Zobacz więcej na temat:  Chicago Polonia Polonia w USA reparacje wojenne Mateusz Morawiecki Piotr Gliński