Ferii czas! Spędź go z Czwórką!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 13:23
Uczniowie co roku mogą cieszyć się zimową labą. To czas kiedy, warto ruszyć na stoki, na lodowiska, a przede wszystkim być z nami, bawić się, czerpać inspiracje i słuchać najlepszej muzyki. Spędź ferie z Czwórką!
Dobra zabawa i zimowe szaleństwo? Tylko z Czwórką
Dobra zabawa i zimowe szaleństwo? Tylko z Czwórką!Foto: mat.prasowe/Czwórka

W Czwórce jak zwykle nie zabraknie zimowych newsów, ciekawostek, a przede wszystkim najlepszej muzyki. Warto ten czas spędzić z nami. 

16 stycznia zimową labę rozpoczęli uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. 23 stycznia dołączyły do nich dzieci i młodzież ze szkół w podlaskim i warmińsko-mazurskim. 30 stycznia ferie rozpoczęły się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim. W ostatnim terminie, od 13 lutego, odpoczywać będą uczniowie dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Niech to będzie dobry czas!

Sprawdź także:

Czwórka codziennie kusi swymi audycjami, ale specjalnie na czas ferii nasi dziennikarze przygotowali wyjątkowe propozycje. 

"Stacji Nauka", której możecie słuchać od poniedziałku do piątku o 12.00, polujcie na zimowe ciekawostki, a wśród nich: listwa mrozowa, czyli historia temperatur zapisana w pniach drzew, skąd się wzięło powiedzenie "trzaskające mrozy", kto i kiedy wymyślił sztuczny śnieg, jaką najniższą temperaturę zanotowana dotychczas na Ziemi, czym jest zagrożenie lawinowe i co oznacza każdy jego stopień, co zimą produkuje tlen, skoro nie ma liści, dlaczego płatki śniegu maja sześciokątny kształt, gdzie powstał pierwszy wyciąg narciarski, historia deski snowboardowej czy chinophobia - lęk przed… śniegiem. W jaki sposób zdiagnozować to zaburzenie, czy wiele osób na nie cierpi i jak sobie z nim radzić?

Nie zabraknie też tajemnic fizycznych i chemicznych z dziedziny sportów zimowych i związanych z naszym organizmem. Sprawdzimy czy 5-7 cm pokrywy lodowej utrzyma człowieka, a 30-38 cm utrzyma samochód. Opowiemy dlaczego odchylając się od stoku pojedziemy szybciej na nartach, jak tarcie wpływa na prędkość zjazdu narciarza czy snowboardzisty, gdzie jest polski biegun zimna, czy wyziębienie organizmu może wywoływać przeziębienie, dlaczego, kiedy jesteśmy chorzy jest nam zimno i jak radzić sobie z "zimnym nosem". 

W każdy czwartek w "Czacie Czwórki" o 15.45 możecie słuchać cyklu "Na szlaku" - to rozmowy z naszymi gośćmi o najciekawszych szlakach w polskich górach oraz o bezpieczeństwie w górach zimą. 

W piątki w "4 biegu" zapraszamy na narciarsko-snowboardową rozgrzewkę. Będziemy podpowiadać, jak przygotować się na stok, aby nie złapać kontuzji. Jakie ćwiczenia wzmocnią nasze nogi, które jeszcze partie ciała obciążone są podczas jazdy? Piotr Galus i jego goście zadbają o nasze sportowe przygotowanie. 

Posłuchaj także:

W audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" ruszamy z zimowo-feryjnymi aplikacjami. W każdy wtorek po 18.00 sprawdzimy, która aplikacja pokaże nam najdokładniej warunki dla narciarzy, która wskaże najlepsze trasy na biegówki, a która wyszuka schroniska na naszej trasie.

Czwartkowe "Wieczory Rezydentów" zapowiadają się bardzo leniwie i feryjnie. W Czwórce będzie to czas na chillout, relax, jazz… muzyczny kącik na ferie, skupiający się wokół różnych odmian jazzu (od nu, przez funk, po jazz japoński).

Audycja miła do słuchania, idealna na podróż lub chillowanie w domu.

Konkursy na ferie

Ponadto w "TOPie" od 23 stycznia przez tydzień mieliśmy dla naszych słuchaczy "Co słychać - gdzie jesteśmy", czyli zimowy konkurs dźwiękowy, w którym można było zgarnąć słuchawki.

Od 16 stycznia w audycji "Pierwsze słyszę" trwała zabawa, w której można wygrać słuchawki. W konkursie "Kawałek kawała" zadanie jest proste - należy odgadnąć wykonawcę i tytuł utworu muzycznego.

Konkursu ogłosiliśmy też w piątki, 20 i 27 stycznia w audycji "Hejterska 4". Kamil Jasieński przygotował dla was dźwięki wydobyte z czeluści internetu. 

Wszelkie regulaminy i zasady konkursów znajdziesz tu >>>

W "Przeglądach sportowych” przygotowaliśmy cykl "Ferie na sportowo”, a w nim:

  • Propozycje spędzenia czasu na sportowo podczas ferii w różnych miejscowościach Polski
  • Meldunki o warunkach do uprawiania sportów zimowych (m.in. stoki, lodowiska, biegowe trasy narciarskie)
  • Nieoczywiste pomysły na sportowe ferie w domu i na wyjazdach (zorganizowane zajęcia sportowe w hali i na powietrzu oraz Twój pomysł na sportowe ferie)

W każdą niedzielę w "Co Was kręci" możecie liczyć na przegląd miejscówek dla freestyle’owców. Odwiedzimy m.in. Zieleniec Sport Arena Snowpark, Snowpark Szwajcaria Bałtowska, - Burton Snowpark Białka Tatrzańska, Wierchomla Snow Park i Tor Play Cross i Tiger Snowpark Czarny Groń. W audycji "Nie na-żarty" Mateusz Kulik i zaproszeni przez niego goście opowiedzą o daniach inspirowanych górami. Będą  przysmaki kuchni alpejskiej, ale i naszej rodzimej - tatrzańskiej, beskidzkiej i bieszczadzkiej.


Snowboarding to więcej niż sport Snowboarding to więcej niż sport

Spędź ferie z Czwórką. Słuchaj i oglądaj nas na stronie oraz w aplikacji! 

mat.pras./pj