Ferie na ostatniej prostej! Spędź je z Czwórką i zgarnij nagrody w naszych konkursach!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 08:00
Uczniowie co roku mogą cieszyć się zimową labą. To czas kiedy, warto ruszyć na stoki, na lodowiska, a przede wszystkim być z nami, bawić się, czerpać inspiracje i słuchać najlepszej muzyki. Spędź finał ferii z Czwórką!
Dobra zabawa i zimowe szaleństwo? Tylko z Czwórką
Dobra zabawa i zimowe szaleństwo? Tylko z Czwórką!Foto: mat.prasowe/Czwórka

Zimowa laba zbliża się ku końcowi. Ferie zakończyli już uczniowie większości województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy wypoczynek skończyły się także w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. 

Od 13 lutego, ferie rozpoczęli uczniowie ostatnich województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

W Czwórce jak zwykle nie brakuje zimowych newsów, ciekawostek, a przede wszystkim najlepszej muzyki. Warto ten czas spędzić z nami!


Sprawdź także:

Czwórka codziennie kusi swymi audycjami, ale specjalnie na czas ferii nasi dziennikarze przygotowali wyjątkowe propozycje. 

"Stacji Nauka", której możecie słuchać od poniedziałku do piątku o 12.00, polujcie na zimowe ciekawostki, a wśród nich: listwa mrozowa, czyli historia temperatur zapisana w pniach drzew, skąd się wzięło powiedzenie "trzaskające mrozy", kto i kiedy wymyślił sztuczny śnieg, jaką najniższą temperaturę zanotowana dotychczas na Ziemi, czym jest zagrożenie lawinowe i co oznacza każdy jego stopień, co zimą produkuje tlen, skoro nie ma liści, dlaczego płatki śniegu maja sześciokątny kształt, gdzie powstał pierwszy wyciąg narciarski, historia deski snowboardowej czy chinophobia - lęk przed… śniegiem. W jaki sposób zdiagnozować to zaburzenie, czy wiele osób na nie cierpi i jak sobie z nim radzić?

Nie zabraknie też tajemnic fizycznych i chemicznych z dziedziny sportów zimowych i związanych z naszym organizmem. Sprawdzimy czy 5-7 cm pokrywy lodowej utrzyma człowieka, a 30-38 cm utrzyma samochód. Opowiemy dlaczego odchylając się od stoku pojedziemy szybciej na nartach, jak tarcie wpływa na prędkość zjazdu narciarza czy snowboardzisty, gdzie jest polski biegun zimna, czy wyziębienie organizmu może wywoływać przeziębienie, dlaczego, kiedy jesteśmy chorzy jest nam zimno i jak radzić sobie z "zimnym nosem". 

W każdy czwartek w "Czacie Czwórki" o 15.45 możecie słuchać cyklu "Na szlaku" - to rozmowy z naszymi gośćmi o najciekawszych szlakach w polskich górach oraz o bezpieczeństwie w górach zimą. 

W piątki w "4 biegu" zapraszamy na narciarsko-snowboardową rozgrzewkę. Będziemy podpowiadać, jak przygotować się na stok, aby nie złapać kontuzji. Jakie ćwiczenia wzmocnią nasze nogi, które jeszcze partie ciała obciążone są podczas jazdy? Piotr Galus i jego goście zadbają o nasze sportowe przygotowanie. 

Posłuchaj także:

W audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" ruszamy z zimowo-feryjnymi aplikacjami. W każdy wtorek po 18.00 sprawdzimy, która aplikacja pokaże nam najdokładniej warunki dla narciarzy, która wskaże najlepsze trasy na biegówki, a która wyszuka schroniska na naszej trasie.

Czwartkowe "Wieczory Rezydentów" zapowiadają się bardzo leniwie i feryjnie. W Czwórce będzie to czas na chillout, relax, jazz… muzyczny kącik na ferie, skupiający się wokół różnych odmian jazzu (od nu, przez funk, po jazz japoński).

Audycja miła do słuchania, idealna na podróż lub chillowanie w domu.

Konkursy na ferie

Od 1 lutego Klaudia "Cloudy" Tyszkiewicz zaprasza na kolejną odsłonę konkursu dla wszystkich fanów k-popu. W audycji "Teraz k-pop!", przedstawia na antenie 3 podpowiedzi. Waszym zadaniem będzie odgadnąć, o jakiego idola chodzi! A nagrody to płyty artystów k-popowej sceny. Konkurs trwa do 31 marca. 

Więcej informacji o konkursie>>>

Grajcie też o gry. W naszych konkursach możecie zgarnąć zestawy gier planszowych od firmy Alexander (Zgrana Para, Mini Maxi, TIP TOP TUP). Słuchajcie audycji "Pierwsze słyszę", "Hejterska 4", "Stacja Nauka" i "Trochę optymizmu popołudniem" i zgarniajcie nagrody!

Szczegóły konkursu >>>

Na sportowo

W "Przeglądach sportowych" przygotowaliśmy cykl "Ferie na sportowo”, a w nim:

  • Propozycje spędzenia czasu na sportowo podczas ferii w różnych miejscowościach Polski
  • Meldunki o warunkach do uprawiania sportów zimowych (m.in. stoki, lodowiska, biegowe trasy narciarskie)
  • Nieoczywiste pomysły na sportowe ferie w domu i na wyjazdach (zorganizowane zajęcia sportowe w hali i na powietrzu oraz Twój pomysł na sportowe ferie)

W każdą niedzielę w "Co Was kręci" możecie liczyć na przegląd miejscówek dla freestyle’owców. Odwiedziliśmy m.in. Zieleniec Sport Arena Snowpark, Snowpark Szwajcaria Bałtowska, Burton Snowpark Białka Tatrzańska, Wierchomla Snow Park i Tor Play Cross i Tiger Snowpark Czarny Groń. W audycji "Nie na-żarty" Mateusz Kulik i zaproszeni przez niego goście opowiadali o daniach inspirowanych górami. Były przysmaki kuchni alpejskiej, ale i naszej rodzimej - tatrzańskiej, beskidzkiej i bieszczadzkiej. Przed nami ostatni weekend ferii!


Snowboarding to więcej niż sport Snowboarding to więcej niż sport

Spędź ferie z Czwórką. Słuchaj i oglądaj nas na stronie oraz w aplikacji! 

mat.pras./pj/aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka Ferie zimowe