To nie jest samochód, to jest garbus

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:00
Przyszedł na świat w hitlerowskich Niemczech, a jego ojcem był Ferdynand Porsche. Mały Volkswagen Garbus ma znakomitą biografię, a jego pierwszy model do dzisiaj pozostaje najdłużej produkowanym i najlepiej sprzedającym się modelem samochodu w dziejach motoryzacji.
Audio
  • Historia Garbusa w Czwórce (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
VW Volkswagen w wersji luksusowej
VW Volkswagen w wersji luksusowejFoto: wikipedia.org/Mewtu

Pieszczotliwie nazwany jest żuczkiem, biedronką czy żółwiem. Za jego kierownicą siadała Marylin Monroe, a portretował go sam Andy Warhol. Zagrał w filmach Woody'ego Allena i Stanleya Kubricka. Jeździł po Nowym Jorku, przy kalifornijskich plażach. Jego fani do dziś mówią: "Garbate jest piękne".

W 1968 roku był najlepiej sprzedający się samochodem na świecie. W szczytowym okresie Garbus zjeżdżał co 4 sekundy ze stacji produkcyjnej. Dziś wiele osób traktuje ten samochód niemal jak członka rodziny.

Przemek Symczuk, swojego Garbusa kupił, gdy miał 18 lat, był to jego rówieśnik, rocznik 1972.
- Jest przyjaźń między kierowcą, a tym samochodem. To auto nigdy nie popsuje się w trasie, dopiero na miejscu, do którego jechaliśmy, czasem potrzebuje naprawy - opowiada gość Niny Karczmarewicz. 

O historycznych perypetiach Garbusa, od samochodu-dziecka Hitlera do symbolu wolności i ruchu hipisowskiego, dowiesz się więcej słuchając załączonej audycji Niny Karczmarewicz "Ściądze z Popkultury".

(pj)

fot.
fot. glowimages
Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA motoryzacja
Czytaj także

Jak Oskar poszedł w "Tango", czyli historia polskiej animacji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 06:00
Giersz, Lenica, Rybczyński czy Dumała z filmu animowanego uczynili dzieło sztuki i dzięki nim o polskiej animacji usłyszał cały świat. Co zostało z tamtych lat? Sprawdziliśmy to w "Ściądze z Popkultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legalna Kultura czyli "ściągaj" zgodnie z prawem

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:39
Projekt Legalna Kultura wystartował rok temu. To akcja społeczna popularyzująca korzystanie z kultury udostępnianej legalnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Art brut: zajrzyj w duszę niepełnosprawnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 15:50
Czują więcej i chcą realizować się w sztuce. Taką szansę dają niepełnosprawnym inicjatorzy artystycznych projektów, takich jak Teatr 21 albo Fundacja Bardziej Kochani - bohaterowie niedzielnej "Kontrkultury".
rozwiń zwiń