Skoki do wody... zacznij od gimnastyki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 18:30
- Skoki do wody do przede wszystkim akrobatyka - mówi Mistrz Polski, Karol Czerwiński. - Skoczek, zanim wejdzie do basenu, musi rozgrzać się na sali gimnastycznej.
Audio
  • Skoki do wody - unikaj brawury, będziesz mieć frajdę. Rozmowa z Mistrzem Polski w tej dyscyplinie (Czwórka/4 bieg)
Skoki do wody to sport, który w ostatnim czasie zyskał większą popularność dzięki programowi  Celebrity Splash.
Skoki do wody to sport, który w ostatnim czasie zyskał większą popularność dzięki programowi Celebrity Splash. Foto: PAP/EPA/archiwum/Robin Van Lonkhuijsen

Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć kontuzji. Dlatego warto skorzystać z rad trenera. - Pamiętajmy, żeby napinać brzuch. I to od momentu wybicia aż do wynurzenia - wyjaśnia gość Czwórki. - Dzięki temu nasze ciało nie wygnie się w trakcie skoku, a tego najczęściej obawiają się początkujący skoczkowie.

Oprócz mięśni brzucha w skokach do wody liczy się też zdrowy rozsądek. - Jeżeli miejsce do kąpieli jest przypadkowe i korzystamy z niego po raz pierwszy odradzałbym brawurę - mówi Jerzy Górski, instruktor ratownictwa wodnego. - Należy nie oddalać się od brzegu i pływać tak, by czuć grunt pod nogami.

W audycji tłumaczymy też, dlaczego szok termiczny jest groźny dla organizmu młodego człowieka i w jaki sposób pływanie działa na "niespokojne dusze".

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Karol Czerwiński (wielokrotny Mistrz Polski w skokach do wody)

Data emisji: 13.06.2015

Godzina emisji: 16.00

kul/tj