Rolowanie, a rozciąganie. Dla kogo taki trening?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 20:26
- System powięzi w naszym ciele jest bardzo istotny, a wielu o nim zapomina podczas codziennych treningów. Świetnym sposobem, by je "rozruszać" jest rolowanie - radziła trenerka Karolina Ito.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sebastian Gauert

shutterstock squash sport 1200.jpg
Squash. "To jak szachy i boks na korcie"

Trenowanie systemu powięzi uelastyczni nasze ciała i poprawi naszą sprawność - jak przekonywała gość Czwórki - na długie lata. - Ten układ w naszym ciele jest niezwykle ważny i dobrze, że coraz więcej osób zwraca na niego uwagę podczas treningu - mówił Karolina Ito. - To sieć elastycznej tkanki łącznej, która łączy nasze mięśnie. Powięzi znajdują się także na ich powierzchni, świetnie reagują na rozciąganie - mówiła. - Praca na powierzchni powięzi to m.in. rolowanie, do którego służą specjalne wałki z wypustkami. Dzięki nim uzyskać możemy tzw. ślizg między powięzią, a mięśniem, który znajduje się pod nią - tłumaczyła. 

Posłuchaj
09:56 czwórka 4 bieg powięzi 2021_05_07.mp3 Jak zadbać o powięzi podczas codziennych treningów? (4. bieg/Czwórka) 

Jak podkreślała ekspert, podczas codziennych treningów warto pamiętać o powięziach. - Jeśli mamy za mało ruchu zaczynamy poruszać się jak lalki z drewna, nasze ruchy stają się mechaniczne i ograniczone. Z czasem zaczynają nas boleć plecy, a my przestajemy czuć się dobrze we własnych ciałach.

Posłuchaj także:

Rolowanie to nie to samo, co rozciąganie. - To dwie różne techniki, przy czym obie są dla nas zdrowe i potrzebne - mówiła gość Czwórki. - Warto je łączyć, by uzyskać jak najlepsze rezultaty. Zacznijmy więc od rolowania kolejnych stref naszego ciała - tu wystarczy kilkanaście minut mocnych, powolnych ruchów we właściwych miejscach - a potem przejdźmy do stretchingu - wyliczała. Na powięzi uwagę powinni zwracać też biegacze. - Najczęściej ich ciała są mało elastyczne, a tymczasem warto dbać o to, by biodra, kolana czy stawy ramienne miały dobry zakres ruchów, a kręgosłup był we właściwej pozycji - mówiła ekspert. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Karolina Ito (trenerka personalna)

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 16.08

kd