Michel Moran: od zawsze kochałem gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:46
- Kuchnia to dla mnie wielka scena. Są emocje, to stresująca praca. Poza nią jestem zupełnie innym człowiekiem - mówił w Czwórce Michel Moran.
Audio
  • Michel Moran zdradza swoje kulinarne tajemnice, ale nie tylko (Absolutnie niepoważni/Czwórka)
Michel Moran, Janek Kruczkowski i Mateusz Tomaszuk w studiu Czwórki
Michel Moran, Janek Kruczkowski i Mateusz Tomaszuk w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

Michel Moran to mistrz kuchni, restaurator, juror polskiej edycji "MasterChef". Z pochodzenia jest Andaluzyjczykiem. Od 33 lat pracuje w gastronomii, ale w Czwórce opowieść o swoim życiu zaczął od czasów studenckich. - Nie chciałem studiować, tylko gotować. Kocham gotowanie, a do nauki miałem mało cierpliwości - mówił. - Do dziś jednak nie wiem, czy powiedzenie "przez żołądek do serca" jest prawdziwe - dodał. Zastanawiał się też, jak oceniać smaki i definiować, co jest smaczne, a co nie. - To kwestia interpretacji. Wszystko zależy od naszego nastroju albo od tego, czy piliśmy herbatę, czy whisky - przyznał. - Ale smak to jedno, a jakość potraw to zupełnie co innego. Ją da się ocenić obiektywnie - przekonywał.

Zdradził też, co przygotowałby dla swojej wybranki na romantyczną kolację i jak wygląda kręcenie kulinarnych programów "od kuchni". Tłumaczył, na czym polegają gastronomiczne nietakty i jakich zestawień należy absolutnie unikać, przygotowując potrawy. W programie poddał się też "absolutnie niepoważnemu" challenge'owi.

***

Tytuł audycji: Absolutnie niepoważni

Prowadzi: Mateusz Tomaszuk

Gość: Michel Moran (restaurator, juror polskiej edycji "MasterChef")

Data emisji: 1.10.2015

Godzina emisji: 09.00

kd/mm