Zacznij od Baascha. Zbigniew Wodecki w rękach młodych twórców

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 22:00
- Rzadko gram covery, bo lepiej czuje się we własnym repertuarze, ale kiedy dowiedziałem się, że mogę zmierzyć się z twórczością Zbigniewa Wodeckiego, to najpierw mnie to onieśmieliło, a potem okazało się dobrą zabawą - wspomina Baasch. 
Baasch
BaaschFoto: Yan Wasiuchnik/PIAS Rec.

Z muzyką Zbigniewa Wodeckiego zetknąłem się jako nastolatek, kiedy uczyłem się śpiewać m.in. do utworu "Zacznij od Bacha" Baasch 

Artysta wystąpił podczas ostatniej, czwartej już odsłony Wodecki Twist Festiwal - Wodecki Twist '21 "Dialogi" - imprezy organizowanej przez córkę Zbigniewa Wodeckiego - Kasię Wodecką-Stubbs. - Nie boję się przekazywać dorobku Taty w ręce innych artystów, którzy pokazują ją w nieoczywisty sposób - mówi dyrektor artystyczna festiwalu - Tato był bardzo otwarty na zabawę swoją muzyką, występował nie tylko z Mitchami, ale też z hip-hopowcami i muzykami rockowymi. A mnie zależy na tym, żeby utwory Zbigniewa Wodeckiego docierały do coraz młodszych pokoleń słuchaczy. 

Posłuchaj
50:08 2021_06_25 20_04_32_PR4_Covery_Samplery.mp3 Katarzyna Wodecka-Stubbs i Baasch o twórczości Zbigniewa Wodeckiego (Covery samplery/Czwórka)

Ideą festiwalu jest to, by wszyscy śpiewali Zbyszka Wodeckiego. Dotychczasowe odsłony festiwalu pokazały, że to działa. Nie ma we mnie obawy, że ktoś coś zepsuje Katarzyna Wodecka-Stubbs

W tym roku w Krakowie wystąpili m.in. Kayah, Hanna Banaszak, ale też Mrozu i  Baasch, który wykonał utwór "Panny mego dziadka". - Od razu poczułem, że ta kompozycja polubi się z moją estetyką muzyczną. Piosenka pochodzi z wydanej w drugiej połowie lat 70. płyty "Po prostu Wodecki". Grali ją Mitch&Mitch, rok wcześniej na festiwalu śpiewała ją także Monika Brodka - opowiada muzyk. - "Panny mego dziadka" mają transowość i aktualną formułę muzyczną. z którą można eksperymentować w elektronice.

Posłuchaj też:

Zobacz także
warszawskie combo taneczne_1200.jpg
Jan Młynarski: profesjonalizm zabija muzykowanie

Jak przyznaje Kasia Wodecka-Stubbs, planów dotyczących festiwalu i promowania twórczości Zbigniewa Wodeckiego, jest mnóstwo. - Kiedy zaczęłam przeglądać materiały archiwalne Taty, a w pandemii miałam na to czas, to okazuje się, że takich płyt, jak ta najnowsza "Dialogi", mogę wydać więcej. Wodecki-Kofta, oratoria, muzyka teatralna i eksperymentalna. Tata był wybitnym artystą nie tylko w obszarze muzyki rozrywkowej. Więc mam co robić - dodaje rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. 

***

Tytuł audycji: Covery Samplery

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Kasia Wodecka-Stubbs (córka Zbigniewa Wodeckiego, dyrektor atystyczna Wodecki Twist Festiwal), Baasch (muzyk, autor tekstów, producent i wokalista)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 20.05

kul

Czytaj także

Król dziękuje. "Nowa płyta to laurka dla fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:30
- Cały czas jestem świadomy tego, co robię, ale był taki moment, kiedy wydawało mi się, że, żeby się spełniać, nie potrzebuję "głasków" od odbiorcy. Liczył się sam akt tworzenia. Teraz jestem już w innym punkcie. Moją muzykę "dopełnia" obecność słuchacza. I za tę obecność bardzo mu dziękuję - mówi Błażej Król. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Numery "na impulsie". Michał Wiraszko o nowej płycie Much

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 13:50
- 2010 rok spędziliśmy na trasie: scena, backstage, bus. Zagraliśmy sto koncertów i spełniliśmy rock'n'rollowy sen o życiu w trasie - wspomina Michał Wiraszko z zespołu Muchy. - Tamto lato było niesamowite, dlatego postanowiliśmy uwiecznić je w piosence.
rozwiń zwiń