Mery Spolsky o "Dekalogu": tam nie ma przypadkowych słów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:10
- Pisząc teksty na "Dekalog" bardzo intensywnie myślałam o motoryce i o tym, żeby wszystko miało głębszy sens, a nie było tylko zbiorem zwykłych, powtarzalnych fraz - mówiła Mery Spolsky w rozmowie z Damianem Sikorskim.  
Audio
  • Mery Spolsky o swojej nowej płycie i planach w rozmowie z Damianem Sikorskim (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Mery Spolsky
Mery SpolskyFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

spolsky 1200.JPG
Miło było, czyli koncert Mery Spolsky w Czwórce!

Na nowej płycie wokalistka zmienia styl, pokazała się fanom także od… raperskiej strony. - To brzmienie, które zaprasza do mojego nowego rozdziału. Odchodzę od synthpopowych, słodkich rytmów. Znudziło mi się to, a pokochałam analogowe eksperymentowanie. Jest trochę techno, trochę rave'u. Wszystko w ilościach nie przekraczających dobrego smaku - mówiła Mery Spolsky.


kordowska 2 .jpg
Sara Kordowska z płytą "Wszystko i Nic": to dla mnie totalnie nowy stan

Po krążku "Miło było pana poznać", który ukazał się w 2017 roku, światło dzienne ujrzała właśnie płyta "Dekalog Spolsky". To 10 zasad wokalistki przedstawionych w 10 piosenkach. - Przy pisaniu pierwszej płyty było bardziej bezrefleksyjnie. Teraz, przy drugiej, nad każdym słowem długo się zastanawiałam. Jestem zadowolona z tego, że udało mi się trafić i "wyłuskać" właściwe słowa i frazy. Każde z nich ma podwójne, a nawet potrójne dno. Stanowią nawiązanie do moich prywatnych sytuacji, ale też ogólnych prawd - mówiła wokalistka. - Wszystkie teksty mają swój "haczyk". Np. utwór "Bigotka" traktuje właśnie o tym, by nie żyć zemstą, choć ktoś, kto nie zastanowi się głębiej nad tym tekstem, może odnieść dokładnie odwrotne wrażenie. 

Mery Spolsky w swoich piosenkach tłumaczy jak polubić siebie, nie przejmować dodatkowymi centymetrami i jak zadbać o swoją głowę. Znajdziemy tu również wyjaśnienia i wskazówki, np. dlaczego cieliste rajstopy są już niemodne i jak przeklinać kulturalnie. Nie znajdziemy tu miłosnych tematów, które schodzą na dalszy plan.

ZOBACZ TAKŻE "Dekalog Spolsky" płytą tygodnia w Czwórce >>>

O tym, jak powstawały teksty na nową płytę Mery Spolsky, o tym, jak wygląda jej "zwykły dzień", ale także o tym, kiedy będzie można usłyszeć wokalistkę na żywo - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której dużo dobrej muzyki, m.in. nagrania od Mery Spolsky >>>

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Mery Spolsky

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 13.05

kd/kw