Kasia Lins z Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:00
- W tym zawodzie trudno wytrwać w konsekwencji, skoro wkoło tyle pokus. Dlatego dla mnie to wyróżnienie to przede wszystkim znak, że idę w dobrym kierunku - mówi wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Kasia Lins.
Kasia Lins
Kasia LinsFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Teksty Grzegorza Ciechowskiego traktuję jak poezję. Był dla mnie wzorem, kiedy sama zaczęłam pisać piosenki po polsku Kasia Lins 

To wszystko jej wina

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego przyznawana jest już od 19 lat. W gronie wyróżnionych nią artystów znaleźli się m.in. Julia Marcell, The Dumplings, Piotr Rogucki oraz Tomasz Organek. W uzasadnieniu tegorocznego werdyktu członkowie kapituły podali: "Nagroda dla Kasi Lins zostaje przyznana za płytę "Moja wina", będącą dowodem niezwykle spójnej i dojrzałej wizji artystycznej". Drugi solowy album artystki ukazał się 29 maja 2020 roku. - To płyta koncepcyjna, ale głównie w zakresie liryki. Po dwóch, trzech napisanych tekstach, zauważyłam, że z dużą łatwością operuję sakralnym dialektem. Postanowiłam to wykorzystać i wzmocnić przekaz chórami, organami i kościelnymi harmoniami - mówiła tuż po premierze Kasia Lins w wywiadzie dla Czwórki [POSŁUCHAJ]

Posłuchaj
06:14 17 12 Kasia Lins.mp3 Laureatka Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego o jej związkach z Obywatelem G.C. i dziennikarstwie muzycznym (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Autorzy tekstów ciągle jeszcze są u nas pruderyjni. Ciechowski nie bał się zmysłowości. Jego utwory są niezwykle sensualne Kasia Lins

"Moja muzyka to pokój, w którym chce mi się siedzieć"

- Życzę sobie, żeby na swojej drodze dalej pojawiali się ludzie tacy jak ci, którzy towarzyszyli mi w trakcie pracy nad "Moją winą". Tacy, którzy nie boją się muzycznej kreacji i eksperymentowania. Nagrodę zadedykowałam współtwórcy płyty Karolowi Łakomcowi i producentowi Danielowi Walczakowi, bo dzięki nim tworząc muzykę "siedzę w pokoju, w którym chce mi się być" - opowiada rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. 

Kasia Lins - Zapytaj mnie, Czy Cię Kocham / mojTorun

"Dziewczyny grają" - wśród nich Kasia Lins

Kasia Lins jest też współautorką czwórkowej audycji "Dziewczyny grają", w której raz w miesiącu, w czwartek po godz. 19.00 prezentuje swoje muzyczne inspiracje. - Gram te swoje nostalgie, choć staram się być na bieżąco i na potrzeby tych spotkań słucham dużo nowej muzyki, co mnie bardzo cieszy. Ale nie będę ukrywać, że mam słabość do Nicka Cave'a - śmieje się gość Czwórki.   

***

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Kasia Lins

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 13.05

kul

Czytaj także

Misia Furtak: wygłupy są dziś jak najbardziej wskazane

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:30
"Energia" to nowa piosenka Misi Furtak. - Tekst powstał przed kwarantanną, ale w nowej rzeczywistości zyskał nowe znaczenie. Kiedy pisałam, że "nie można marnować energii na głupie rzeczy", nie przypuszczałam, że te "głupie rzeczy" mogą ocalić nas w czasie pandemii - opowiada artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa Aleksandria". Płyta Siekiery to nie tylko krążek, ale zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 15:00
Wystarczyły niecałe dwa tygodnie, żeby nagrać jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki. W 1986 roku muzycy Siekiery rozpoczęli pracę nad "Nową Aleksandrią". - Ta płyta, tak jak i sam zespół, jest zjawiskiem. W Polsce w latach 80. nikt tak nie grał i nikt tak nie brzmiał - mówi krytyk muzyczny i dziennikarz radiowej Dwójki Przemek Psikuta.
rozwiń zwiń