Alternatywne r'n'b czy poezja śpiewana? Kroki o EP-ce "Szkoda"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:30
Trudno im dotrzymać kroku, bo choć mieli dwa lata przerwy, to w tym roku wydali już dwie EP-ki. Najnowszy minialbum zespołu Kroki nosi tytuł "Szkoda" i szkoda, że jest taki krótki. 
Kroki
KrokiFoto: Ola Bodnaruś

"Balon", który znalazł się na poprzednim krążku, przetarł szlaki EP-ce "Szkoda". To był pierwszy utwór z polskim tekstem i pierwszy sygnał, że dajemy sobie z tym radę Wuja HZG

- To ważny krok w naszej historii, bo po raz pierwszy nagraliśmy materiał z polskimi tekstami. Szkoda, że dopiero teraz - śmieje się Paweł Stachowiak (Wuja HZG). - Zajęło nam trochę czasu, zanim do tego dojrzeliśmy, ale od zawsze chcieliśmy tworzyć muzykę po polsku.

Posłuchaj
54:20 2021_07_29 13_05_24_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 "Szkoda" to przełom. Rozmowa z zespołem Kroki (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Praca nad nowymi utworami uświadomiła nam o istnieniu ładunku emocjonalnego słów wypowiadanych również na co dzień Jaq Merner

Na nowym wydawnictwie znalazły się cztery utwory: "Frazy", "Mam wiele wad", "Nie od wczoraj" i "O miłości", zebrane pod wspólnym tytułem "Szkoda". - Zauważyłem, że to słowo w języku polskim jest tak uniwersalne, że otwiera drogę do wielu interpretacji - mówi Jakub Goleniewski (Jaq Merner). - I choć w pierwszej chwili może kojarzyć się z czymś niefajnym, to w szerszym kontekście "szkoda" jest pozytywna, bo oznacza pogodzenie się z czymś, co poszło nie po naszej myśli.

Posłuchaj także:


Sprawdź
Szatt fot. Ola Bodnaruś 1200.jpg
Prywatka Szatta, czyli wszystko będzie dobrze

Tłem dla polskich tekstów jest elektroniczny podkład o prostej formie. - Nasz nowy album kojarzy mi się z poezją śpiewaną, choć może to określenie nie ma dobrych skojarzeń - przyznaje Stachowiak. - Chcieliśmy na nasz rynek wrzucić materiał, który będzie alternatywnym popem, alternatywną wersją r'n'b. Język polski miał wpływ na nasze brzmienie, ale ta zmiana bardziej jest korektą niż rewolucją w muzyce Kroków - dodaje Goleniewski. 

Kroki - Frazy (Official Video) / Kayax TV

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Jakub Goleniewski (Jaq Merner), Paweł Stachowiak (Wuja HZG)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Lilly Hate Roses nie żyje. Narodziła się Atlvnta

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 10:00
Kasia Golomska i Kamil Durski jako Lilly Hates Roses zadebiutowali w 2013 roku, a po wydaniu dwóch płyt postanowili założyć nowy zespół. - Atlvnta jest wszystkim tym, czym nie była Lilly. Zmieniliśmy stylistykę i poczuliśmy wiatr w żaglach - opowiadają muzycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tacy jesteśmy". Kuba Więcek i Koza o płycie "Niebo nad Berlinem"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:30
Spotkali się w Berlinie, w pół drogi między jazzem a hip-hopem. Ich wspólny album ukaże się w maju. Kuba Więcek i Koza opowiadają, jakie jest "Niebo nad Berlinem.
rozwiń zwiń