"Romantyzuję przeszłość". Oto RAF - nowe oblicze Rafa Skowrońskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 09:20
- Debiutuję po raz trzeci. Tym razem jako RAF - opowiada wokalista kompozytor i autor tekstów Raf Skowroński. - Daję sobie trzecią szansę i obiecuję, że więcej przerw nie będzie. 
RAF i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.
RAF i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Raf Skowroński jest wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów.
  • Debiutował w zespole Jóga, potem, jako Raf Skowroński, wydał EP-kę "NW9".
  • "Romantyzuję przeszłość" to pierwsza piosenka, którą artysta nagrał jako RAF.
  • "Wiem, że dziś liczą się przede wszystkim wydawnictwa singlowe, ale marzy mi się wydanie klasycznego albumu" -  mówi artysta.
  • RAF swoich muzycznych inspiracji szuka w twórczości takich artystów, jak: FKA twigs, Björk, ELIZA i Cleo Sol.

Muzyka poza gatunkami

"Romantyzuję przeszłość" to najnowszy singiel artysty i pierwsza piosenka, którą nagrał jako RAF. - Postanowiłem, że nie będę już próbował zmieścić się w konkretnym gatunku muzycznym. Przy EP-ce "NW9" postanowiłem na soul i R&B. Teraz coraz odważniej "rozglądam się" po innych brzmieniach i nie boję się eksperymentów - wyjaśnia artysta.

"Puszczam przeszłość w niepamięć"

Jak sam przyznaje, jego nowa piosenka jest opowieścią o momentach w życiu, kiedy idealizujemy ludzi, miejsca, czasy, w których tak naprawdę nie do końca wszystko działo się dobrze, jednak później wydaje nam się, że było okej. - Pisząc ten utwór, chciałem puścić przeszłość w niepamięć, postawić wyraźną kreskę między tym, co było, a tym, co jest. Przez długi czas miałem z tym problem, ciągle analizowałem, czego nie zrobiłem, a co powinienem, cały czas czegoś żałowałem i wielu rzeczy nie potrafiłem sobie wybaczyć - opowiada RAF. - Doszedłem do wniosku, że nie mogę żyć przeszłością, skoro teraźniejszość bywa super.  

RAF - romantyzuję przeszłość (Official Visualizer) | Niebieski Label

Muzyka jako "trzeci rodzic"

O Rafie Skowrońskim po raz pierwszy zrobiło się głośno w 2018 roku, kiedy wraz z zespołem Jóga wziął udział w jednym z popularnych programów muzycznych typu talent-show. Zachwycił głosem i wrażliwością. Z Jógą ruszył też w trasę koncertową i zagrał na najważniejszych polskich festiwalach. Potem wyjechał do Londynu, gdzie ukończył Popular Music na Middlesex University.

Posłuchaj
19:48 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - raf 18.01.2024.mp3 RAF o singlu "Romantyzuję przeszłość" i planach artystycznych na przyszłość. Czy będzie nowa płyta? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Muzykę zacząłem tworzyć jako nastolatek. Wydaje mi się, że od samego początku był to mój "trzeci rodzic", który mnie ukształtował. Powiedzmy, że muzyka była moją macochą - taką, którą się kocha, która ciebie kocha i się tobą opiekuje. Oczywiście do pewnego czasu, bo ta branża bywa okrutna - śmieje się gość Czwórki. - Jestem pewny, że to, jakim dziś jestem człowiekiem, zawdzięczam muzyce.

Kiedy debiutancka płyta RAF-a?

Artysta ma na koncie m.in. wydany w listopadzie 2021 roku minialbum "NW9". Jeden z utworów z tego krążka - "Miło Cię poznać" - trafił też na składankę Czwórki "Będzie Głośno! Vol. 4". RAF swoich muzycznych inspiracji szuka w twórczości takich artystów, jak: FKA twigs, Björk, ELIZA i Cleo Sol. W ubiegłym roku wystąpił gościnnie z Andrzejem Mrozkiem w utworze "Jak Chanel (RESORT 2024)".

Zobacz także:

- Wiem, że dziś liczą się przede wszystkim wydawnictwa singlowe, ale marzy mi się wydanie tradycyjnego krążka. Zawsze zamykałem się w minialbumach, bo lubię opowiadać historie, które mają początek, rozwinięcie i zakończenie. Zdaję sobie jednak sprawę, że zrobienie dobrej i spójnej płyty jest dziś dużą sztuką. Muzyki jest mnóstwo i coraz trudniej zatrzymać uwagę słuchacza na dłużej - dodaje Raf Skowroński.  

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: RAF (Raf Skowroński) 

Data emisji: 18.01.2024

Godzina emisji: 13.10

kul

Czytaj także

Duet Jeszcze. "Jeszcze szukamy siebie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:54
- Po płycie "Niesen", którą wydaliśmy w ubiegłym roku, przyszła pora na trzy nowe piosenki. To utwory-eksperymenty. Nie zapowiadają nowego albumu, ale pomogły nam ustalić, w jakich muzycznych rejonach czujemy się najlepiej - mówią członkowie duetu Jeszcze.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baasch: czuję, że epka "IV!I" to muzyka dzienna

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 14:50
W małym mieszaniu z widokiem na chmury i dachy miasta powstały najnowsze piosenki Baascha: piosenki o miłości. Artysta mówi, że to pierwszy moment, w którym do swojej muzyki wpuścił słońce. Ula Kaczyńska jednak to słońce z epki "IV!I" czarno widzi. 
rozwiń zwiń