"Saska Butik". Holak o nowej płycie z piosenkami

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 16:11
Mateusz Holak debiutował w zespole Kumka Olik, współtworzy Małe Miasta, występuje w zespole Węże i właśnie wydał nowy solowy album… z piosenkami. "Saska Butik" to album osadzony w miejskiej tkance. 
Saska Butik - Holak w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada o swojej płycie.
"Saska Butik" - Holak w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada o swojej płycie. Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • "Saska Butik" to czwarty album Holaka. Mateusz określa go jako swój pierwszy prawdziwie piosenkowy materiał w solowym dorobku. 
  • Holak ma na swoim koncie doświadczenia rapowe, w muzyce gitarowej czy popie. 
  • W nagraniach wzięli udział liczni goście: Taco Hemingway, Błażej Król, Rosalie., DEMCHENKO, DZIARMA, Julia Pośnik oraz BARANOVSKI. Całość powstała przy producenckim wsparciu Łukasza Stachurko (Sonar Soul, RYSY).

Holak między szufladkami

W sieci odnajdziemy wiele opinii na temat twórczości Holaka. To artysta, którego "trudno usadzić w jednej szufladce". Zdaniem Uli Kaczyńskiej dziś najciekawsze w muzyce jest jednak to, co między szufladkami. 

- Mam wrażenie, że bardzo dużo energii zainwestowałem w to, żeby nie mieścić się w żadnej szufladce - z perspektywy idei bardzo się z tym zgadzam - mówi Holak. - Jednak dopiski gatunkowe są po to, żeby każdy mógł łatwo znaleźć coś dla siebie, więc przez tę trudność kategoryzacji nie za łatwo sprzedają się moje albumy.

Artysta ma na swoim koncie przeróżne doświadczenia muzyczne. - By określić najbardziej kluczowe z nich to trzeba to podzielić na okresy - wyjaśnia. - Jeśli chodzi o czas rapowy, to szczególnie ważna była moja współpraca z Włodim na jego albumie, to dało mi pewną legitymizację. Ważna była też współpraca z Messem - przyznaje. - Przy muzyce gitarowej pewnie wyróżniłbym nawiązanie kontaktów z muzykami zespołu Republika. Jeśli chodzi o pop - to tu wymieniłbym Sonar. Z Łukaszem Stachurko przyjaźnimy się i pracujemy razem do dziś. 


Posłuchaj
19:19 czwórka muzyczny lunch 15.02.2024 holak 13.12.mp3 Holak opowiada o swoim najnowszym albumie "Saska Butik" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

"Saska Butik" to czwarty album Holaka. Mateusz określa go jako swój pierwszy prawdziwie piosenkowy materiał w solowym dorobku. Można odnaleźć na nim echa brzmień indie - stylistyki, od której zaczynał grając kilkanaście lat temu w zespole Kumka Olik. W nagraniach wzięli udział liczni goście: Taco Hemingway, Błażej Król, Rosalie., DEMCHENKO, DZIARMA, Julia Pośnik oraz BARANOVSKI. Całość powstała przy producenckim wsparciu Łukasza Stachurko (Sonar Soul, RYSY).

Osobisty styl płyty "Saska Butik"

- Z tą płytą mam szczególny związek, podjąłem decyzje, które są konsekwencją pracy nad stylem wydawania swoich płyt. Starałem się, żeby wszystkie rzeczy, które są napisane były napisane moim krojem pisma. To było dużo ręcznego pisania. Udało mi się zmieścić wszystkie teksty piosenek - przyznaje Holak. - Zdjęcie okładkowe wykonał Łukasz Jasiukowicz.

Holak wyznaje, że wydanie kolejnej płyty dla niego, jako artysty, wiązało się z pewnym niewypowiedzianym rozczarowaniem. - To gorzkie uczucie, gdy zamyka się okienko wypływania na muzykę - zdradza. - Tytuł płyty może być mylący, gdy zacznie się na tym albumie doszukiwać prawdy na temat Saskiej Kępy, mi nie do końca o to chodziło. To jest tylko pewien klucz do przestrzeni miasta. "Saska Butik" nie wpisuje się w nurt patriotyzmu lokalnego.

Holak, DEMCHENKO - Od nowa [Official]/Holak

Rap, hip-hop i muzyka gitarowa 

Piosenki Holaka to historie przeżytych miłości i przyjaźni przeplatają się z bardziej refleksyjnymi wątkami oraz anegdotami, a ich wspólnym mianownikiem są właśnie miejsca, gdzie się rozgrywały.

Gość Uli Kaczyńskiej odchodzi od rapu, od tej formy ekspresji. Pozostaje jednak przy hip-hopie. - Nie staram się rapować, ale o muzyce myślę w kontekście hiphopowym, to muzyka która robi się na zajawce i w zespole - podkreśla. - Długo mówiłem, że interesuje mnie rap, a nie hip-hop. To było działanie pod prąd. Dziś hiphopowe warności odchodzą do lamusa, w rapie zaczęło chodzić o inne rzeczy. Dziś emocje w polskim rapie się rozmywają - ocenia. 

Holak nie wyklucz, że w najbliższym czasie powróci punk rock i havymetal. - Ta muzyka ma w sobie element buntu w stosunku do kapitalizmu. Odnoszę wrażenie, że to, co kiedyś hip-hop nam dał np. otwarte mówienie o tym, że się zarabia pieniądze - już nie jest nikomu potrzebne. To mury, których nie trzeba burzyć - analizuje. - Ja jedną nogą jest w muzyce gitarowej, staram się tam postawić drugą nogę. Mam nadzieję, że to się jak najszybciej spełni, że wrócimy do gatunków trochę bardziej organicznych i mniej bazujących na podkreślaniu kapitalizmu jako czegoś ważnego w życiu.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Holak

Data emisji: 15.02.2024

Godzina emisji: 13.12

pj/kul/aw