We Draw A. Czy EP-ka "New Mornings" to nowy początek?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 22:30
Po ośmiu latach przerwy duet We Draw A powrócił z nową EP-ką "New Mornings". - Przede wszystkim ta muzyka w emocjach jest dosyć podobna do tej sprzed lat - opowiadają Piotrek Lewandowski i Radek Krzyżanowski. - Natomiast produkcyjnie jest konkretniejsza.  
We Draw A na koncercie w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu.
We Draw A na koncercie w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Foto: Jacek Konecki / PR
  • We Draw A to duet Piotrka Lewandowskiego i Radka Krzyżanowskiego. 
  • Po długiej przerwie koncertowej wrócili na WroSound 2023. 
  • Ich najnowsza EP-ka "New Mornings" została wydana w marcu 2024.
  • W drugiej połowie roku duet zaprasza na koncerty i festiwale. 

Duet założony przez Piotrka Lewandowskiego (Indigo Tree) i Radka Krzyżanowskiego (Kamp!, La Giang) od pierwszego wydawnictwa wypracował swój rozpoznawalny styl i markę na polskiej scenie muzyki elektronicznej. Melodyjne piosenki z wyrazistymi tekstami idealnie sprawdzały się na klubowych parkietach i wprawiających w trans koncertach. 

We Draw A - kiedy zadebiutowali?

We Draw A zadebiutowali płytą "Moments" w 2014, w 2016 ukazała się płyta "Ghosts", a wraz z nią trasa koncertowa, podczas której muzycy wystąpili ponad 100 razy - także na najważniejszych polskich festiwalach. 

Potem artyści zrobili sobie przerwę od występów na żywo. - Po prostu przyszedł taki moment w życiu. Ja się wyprowadziłem z Wrocławia, Piotrka wciągnęło życie, praca, i po prostu jakoś tak naturalnie wyszło, że przestaliśmy się ze sobą spotykać. To oznaczało, że nie robimy razem muzyki - wspomina Radek Krzyżanowski. - Trochę to trwało, każdy się zajął swoimi projektami i swoim życiem.


Źr. Youtube/Breeze/ We Draw A – temat


Nowy początek

Ponownie panowie spotkali się w 2022 roku i doszli do wniosku, że sprawdzą, co po tak długiej przerwie są w stanie wspólnie wykrzesać. - Spotkaliśmy się początkowo, bez żadnych muzycznych planów. Jednak gdzieś tam wyszło, że w sumie fajnie byłoby coś razem znowu zrobić - tłumaczą goście audycji. - Po tych paru latach już byliśmy trochę inni, w innych miejscach muzycznie. Ta czysta ciekawość powodowała, żeby zrobić coś razem.


Źr. Youtube/We Draw A – WE'RE STILL WONDERING [2024]

Nowy początek zespół przypieczętował w 2023 wydaniem nowego utworu - "It Should Be Better Now”. W styczniu 2024 roku ukazał się ich kolejny singiel "We’re Still Wondering”, a w marcu światło dzienne ujrzała EP-ka "New Mornings”. - Wracamy do języka angielskiego - opowiadają muzycy. - Zaczęło się od tego, że napisałem dwa pasaże, wysłałem Piotrkowi. On złapał pomysł i naturalnie to poszło w stronę angielskiego. Ten język jest tu naturalny - dodaje Radek Krzyżanowski. - Nadal lubimy piosenkowe formy, ale nie upychamy ich w trzyminutowe utwory. Nasze utwory rozwijają się w czasie.


Posłuchaj
30:43 CZWORKA/Muzyczny Lunch We Draw A. _wszystko (mp3) 2024_03_26-13-09-13.mp3 We Draw A. Piotrek Lewandowski Radek Krzyżanowski o swoim powrocie i twórczości (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

We Draw A - jakie jest brzmienie grupy?

Jak przyznają rozmówcy Kacpra Ponichtery, brzmienie grupy nie zmieniło się znacząco od tego sprzed lat. - Przede wszystkim ta muzyka w emocjach jest dosyć podobna, natomiast produkcyjnie jest konkretniejsza - opowiadają. - Skróciliśmy czas utworów. Bardziej postawiliśmy na coś, co jest bliskie i mocniejsze, w kontraście do tego, że kiedyś byliśmy bardzo rozmyci i eteryczni. Natomiast to, co najważniejsze - emocjonalnie jesteśmy w podobnych dosyć rejonach i nie wywróciliśmy stolika do góry nogami, tylko jesteśmy ciągle gdzieś tam zakorzenieni w tym, co nas kiedyś tak bardzo drive'owało w muzyce. To samo dzieje się w tej chwili.

 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Kacper Ponichtera

Gość: We Draw A. (Piotrek Lewandowski i Radek Krzyżanowski)

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 13.15

kul/aw/wmkor

Czytaj także

WRONA i "Absurdalia" - muzyczne yin-yang

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 10:52
- Jestem bardzo zadowolona z tej epki. Nie chciałam, żeby była drastycznie inna od mojej poprzedniej twórczości - mówiła WRONA w dniu premiery swojego minialbumu "Absurdalia". - Chciałam, żeby to było takie yin-yang, połączenie gatunkowe tej elektroniki, punkowych akcentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RAT KRU z nowym singlem: "Bloki" to najazd na potężny bit

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 14:40
- "Bloki" to trzech jeźdźców apokalipsy ujeżdżających dorodnego smoka pod postacią potężnego bitu - mówią członkowie Rat Kru. W utworze gościnnie wystąpili Grubson, Paprodziad i Julia Rover. To kolejny singiel zapowiadający nowy album duetu.
rozwiń zwiń