Festiwal Widoki - artyści przybliżają swoją sztukę w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 17:00
Festiwal Widoki to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. To efemeryczne pracownie artystyczne wplatające sztukę w tkankę miasta. - Wypuszczamy się trochę na głęboką wodę, przecieramy szlaki, ale jesteśmy pewne, że to będzie naprawdę coś ciekawego - mówią w Czwórce Eliza Krakówka i Julia Pucis, inicjatorki wydarzenia. - Nam zależy bardzo na tym, żeby festiwal poruszając miasto przybliżał sztukę.
Festiwal Widoki już wkrótce będzie miał swoją pierwszą edycję.  W Czwórce opowiadały o nim jego organizatorki Eliza Krakówka  i Julia Pucis.
Festiwal Widoki już wkrótce będzie miał swoją pierwszą edycję. W Czwórce opowiadały o nim jego organizatorki Eliza Krakówka i Julia Pucis.Foto: Czwórka/Ula Kaczyńska
  • Festiwal Widoki to multidyscyplinarne przedsięwzięcia.
  • Łączy w sobie różne sztuki m.in. muzykę, malarstwo modę, dizajn i taniec. 
  • Festiwal odbędzie się w dniach 10-23 czerwca 2024 roku w Warszawie. 

Festiwal Widoki to pracownie artystyczne przeniesione do miejskich pustostanów z witrynami, których happeningowy charakter ma na celu przybliżenie publiczności do artystów i sztuki, a także ukazanie realistycznego obrazu procesu twórczego, zachęcając "widzów" - czyli przechodniów - do obserwacji i uczestniczenia w kreatywnej pracy artystów.

 

Festiwal Widoki, żeby ożywić miasto 

Pomysł na organizację wydarzenia pojawił się w głowie Elizy Krakówki, która od lat chciała zrobić festiwal kreatywny poruszający tkankę miejską. - Działamy wspólnie z Julią performatywnie. Po jednym z wydarzeń organizowanych w galerii Prześwit, chodziłyśmy po mieście i trafiłyśmy na pusty lokal w podziemiach. I pomyślałam sobie jak by było super zrobić performans w takim lokalu - wklejony w tkankę miejską, ale zupełnie nie pasujący do tego, co się obok dzieje - wspomina Eliza. - Naszą inspiracją było zrobienie performatywnego DJ setu w lokalu, który jest na pozór martwym lokalem - taką szklarnią. Intencją jest ożywienie go i zaangażowanie ludzi.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WIDOKI (@widoki_festiwal)


Proces artystyczny na żywo

- Zdałyśmy sobie sprawę z tego, że to daje nam pole do pokazania procesu twórczego artystów, który nie jest znany ludziom. My często patrzymy na efekt końcowy produktu lub dzieła. Na finał pracy artystycznej, ale ludzie nie widzą całego procesu, który za tym stoi - opowiadają gościnie Czwórki. - I my też jako twórczynie zdajemy sprawę z tego, ile pracy musimy wkładać w różne projekty. Więc stwierdziłyśmy, że to będzie fajne, żeby pokazać ten proces przechodniom, których chcemy traktować jako potencjalną publiczność. Jest to wyjście do widza, żeby zobaczyli, jak w ogóle wygląda proces twórczy i przestali bać się sztuki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WIDOKI (@widoki_festiwal)


Gdzie się odbędzie festiwal Widoki?

Festiwal Widoki odbędzie się w dniach 10-23 czerwca 2024 roku w atrakcyjnych przestrzeniach w Śródmieściu i na Pradze Północ. Ich dokładną lokalizację można będzie poznać śledząc stronę projektu. - Lokalizacje staramy się zachować mniej więcej w promieniu zbliżonym do siebie - tłumaczą artystki. - Wybrałyśmy więc dwa obszary Warszawy, które gdzieś tam nam się kojarzą z działaniami twórczymi, ale jednocześnie z tym, że są po prostu odwiedzane przez ludzi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WIDOKI (@widoki_festiwal)


Jaką sztukę zobaczymy na Festiwalu Widoki?

W pierwszej edycji festiwalu Widoki można będzie odwiedzać pop-up pracownie oraz uczestniczyć w pokazach, wystawach i koncertach. W wydarzeniu weźmie udział 30 artystów z różnych dziedzin.

- Będzie m.in. Pracownia Rysunku i Malarstwa Abstrakcyjnego, będzie także pracownia pod tajemniczo brzmiącym tytułem "Kiosk", także będzie Pracownia Ruchu Performatywnego - wyliczają rozmówczynie Uli Kaczyńskiej. - Również pojawi się Pracownia muzyki eksperymentalnej, Pracownia Światła i Cienia, Pracownia Rzeźby Aktywnej Politycznie. Będzie także Fuzja Niezależnych Projektów Audiowizualnych, Angażująca Zdarzenia Losowe. Wiele się więc będzie działo. Zapraszamy do wspólnego spontanicznego doświadczania sztuki.


Posłuchaj
24:44 CZWORKA/MUzyczny lunch Festiwal Widoki 04.06.2024.mp3 O festiwalu Widoki opowiadają Eliza Krakówka i Julia Budzis, inicjatorki wydarzenia (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

***

audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Eliza Krakówka i Julia Pucis (organizatorki Festiwalu Widoki)

Data emisji: 04.06.2024

Godzina emisji: 12.15

aw/mat.pras.