Rubens i "Piosenki, których nikt nie chciał" na winylu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 22:40
To jeden z najgłośniejszych debiutantów ostatnich lat. Za pierwszą płytę Rubens otrzymał sześć nominacji do Fryderyków. Teraz "Piosenki, których nikt nie chciał" ukazały się na winylu. - To spełnienie moich marzeń - mówi artysta w Czwórce. - Zawsze lubiłem płyty winylowe, były bliskie memu sercu.
Rubens i Damian Sikorski w Czwórce
Rubens i Damian Sikorski w CzwórceFoto: Czwórka/Adam Świetlcki
  • Piotr "Rubens" Rubik przez wiele lat grał jako gitarzysta w zespole LemON, współpracował także z innymi artystami. 
  • W 2022 pojawił się jego debiutancki album "Piosenki, których nikt nie chciał". 
  • Krążek zyskał uznanie publiczności oraz branży muzycznej, zdobywając sześć nominacji do Fryderyków.
  • Na początku września 2023 "Piosenki, których nikt nie chciał" ukazały się na winylu.

Jeszcze kilka lat temu Piotr "Rubens" Rubik grał w zespole LemON, współpracował przy powstawaniu płyt MrozaWojtka Mazolewskiego, Johna Portera i Darii Zawiałow, którą wspiera także na koncertach. Wszystko zmieniło się podczas pandemii, gdy wstrzymano koncerty, wtedy Rubens zaszył się w domu i zaczął tworzyć piosenki na własne konto.


Kiedy pojawił się debiutancki album Rubensa?

Debiutancki album artysty "Piosenki, których nikt nie chciał" został wydany w listopadzie 2022 roku. Zawiera dwanaście autorskich, intymnych utworów. Rubens napisał, skomponował i wyprodukował każdą z piosenek. Pierwszy krążek artysty  to nie tylko męskie alternatywne granie, ale także zapis męskich przeżyć, które poruszyły nie tylko słuchaczy, ale także branżę muzyczną. Rubens otrzymał sześć nominacji do Fryderyków i od tamtej pory jego życie nabrało tempa. Czas wypełniają mu koncerty i praca nad nowymi kompozycjami.


Co Rubens sądzi o płytach winylowych?

Po sukcesie krążka, Rubens na początku września wypuścił winylowy album, którym zamyka okres płyty "Piosenki, których nikt nie chciał".  

- Cieszy mnie, że album ukazał się w takiej tradycyjnej formie. Płyta na winylu to jest duma. Posiadanie czarnego 180 gramowego krążka, to totalne spełnienie, marzeń - opowiada gość audycji. - Zawsze lubiłem płyty winylowe, były bliskie memu sercu. Jestem gitarzystą, dosyć mocno zapatrzonym w muzykę analogową, jakkolwiek by to nie zabrzmiało. I oto w tych zdigitalizowanych czasach moja płyta pojawia się na czarnym krążku. Czegóż mogę chcieć więcej?


Źr. Youtube/Rubens - Pantera Disco (Official Video)

Co jeszcze pojawiło się na winylowym albumie Rubensa?

Na winylowym krążku, jako bonus track, pojawił się także utwór "Pantera Disco" - ostatni singiel artysty. - Można powiedzieć, że to domknięcie etapu debiutanckiego. "Piosenki" robiłem w czasie pandemii, a wydałem je w 2022 roku - opowiada Rubens. - Chciałem mieć coś takiego, co jest Anno Domini 2023 i co jest "tu i teraz", co rezonuje ze mną teraz - już może mniej przybitym, refleksyjnym i nostalgicznym. Stąd na płycie pojawiła się "Pantera Disco". 


Trasa koncertowa Rubensa - gdzie zagra?

Za muzykiem pracowity koncertowo sezon, ale Rubens nie zwalania tempa. 23 września 2023 roku artysta wraz z zespołem rusza w trasę koncertową. "Trasa bardziej niż ok” rozpocznie się  w Toruniu. Muzycy odwiedzą także m.in. Wrocław, Opole, Kraków, Gdańsk, Kołobrzeg, Bydgoszcz. Serię koncertów zamkną na początku grudnia występem w Warszawie. - Na pewno pojawią się nowości. Będzie trochę inaczej niż na dotychczasowych koncertach. M.in. z moim zespołem przygotowałem odświeżone aranże numerów, które graliśmy - zdradza gość audycji. - Przygotowaliśmy piosenki, których nie graliśmy do tej pory na trasie, np. "Piękna katastrofa", będą na pewno goście. "Trasa bardziej niż ok" już tej jesieni, więc serdecznie zapraszam.


Cyfrowe płyty - co sądzi o nich Rubens?

W rozmowie z Damianem Sikorskim, Rubens także odniósł się do jednej z głównych nagród w konkursie Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Jest nią wydanie płyty cyfrowej. - Oczywiście uwielbiam winyle i spełnieniem moich marzeń jest to, że moje debiutancka płyta pojawiła się w takiej formie, ale żyjemy w końcu w 2023 roku - zaznacza Rubens. - Jestem dowodem na to, że można fantastycznie debiutować jako artysta, który najpierw wydaje swoje piosenki cyfrowo. W takiej formie początkowo pojawił się mój krążek. Czy to jest cyfra, czy analog - to jest tylko nośnik. Dobre piosenki są fajne na każdym nośniku, bo najważniejsza jest treść.


Posłuchaj
32:13 Czwórka/Muzyczny Lunch - Rubens - 20.09.2023.mp3 Rubens o płycie winylowej i koncertowych planach (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Rubens

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 13.20

aw

Na "Muzyczny Lunch" - w poniedziałek (19.06) o godz. 13.00 - zaprasza Damian Sikorski.

kul

Czytaj także

Lordofon z nową płytą. "Passe" to zapis ostatnich trzech lat

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 06:43
- Na tym krążku są głównie kawałki nowe, ale niektóre z utworów mają dwa, trzy lata. Owszem, część z nich już pojawiała się na koncertach, mamy jednak nadzieję, że ta płyta odkrywa też nowe karty, które mieliśmy w zanadrzu - podkreślali Maciej Poreda i Michał Jurek z grupy Lordofon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hip-hopowe reportaże od Darii ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 16:00
- Kiedy patrzę na rzeczywistość, łapię jej szczegóły. Myślę, że to oddziaływuje na emocje i ma wpływ na to, jak słuchacz podąża po tekście - mówi Daria ze Śląska. - O swoich piosenkach myśle, że są hip-hopowymi reportażami. 
rozwiń zwiń