1050. rocznica Chrztu Polski. Sylwetka św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:20
Św. Wojciech, misjonarz i męczennik, biskup praski uznawany jest za jednego z trzech głównych katolickich patronów Polski.
Audio
  • O życiu i spuściźnie św. Wojciecha mówi Marcin Pałuk z Uniwersytetu Warszawskiego (Nawiedzeni/Czwórka)
Św. Wojciech
Św. WojciechFoto: Mihály Kovács via Wikimedia Commons

Zobacz także
Matejko Chrzest Polski 1200.jpg
Chrzest Polski. Jak żyli wówczas ludzie?

W ikonografii chrześcijańskiej św. Wojciech przedstawiany jest z kilkoma atrybutami, m.in. księgą, orłem, czy też włóczniami od których zginął. - Dziś dysponujemy aż dwoma "Żywotami", pisanymi bardzo krótko po jego śmierci w 997 roku, dzięki czemu o postaci św. Wojciecha wiemy bardzo dużo - mówił Marcin Pauk z Instytutu Historycznego UW i tłumaczył, dlaczego św. Wojciech odszedł z własnej diecezji rok przed śmiercią, by poświęcić się pracy misyjnej wśród pogan. Mówił także o tym, jak ważną rolę św. Wojciech odgrywał w budowaniu chrześcijaństwa na terenach Polski. - Był pewnym ideowym fundamentem. Dziś wiemy, że jednym z głównych celów pielgrzymki Ottona III do Polski po jego śmierci był cel religijny, a to świadczy o tym, jak wielkim kultem otoczony był męczennik - tłumaczył ekspert.

Chrzest Polski datuje się na 966 rok i uważa za wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego. Sylwetkę św. Wojciecha przedstawialiśmy w Czwórce w związku ze zbliżającymi się obchodami 1050. rocznicy tego wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Gość: Marcin Pauk (Instytutu Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 11.10

kd/kul

Czytaj także

Chrzest Polski. Od tego wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 22:08
Jest wiele ważnych dat w historii naszego narodu, ale nie ma ważniejszej niż rok 966 czyli chrzest Polski - przekonuje w swojej książce prof. Krzysztof Ożóg.
rozwiń zwiń