X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1050. rocznica Chrztu Polski. Sylwetka św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:20
Św. Wojciech, misjonarz i męczennik, biskup praski uznawany jest za jednego z trzech głównych katolickich patronów Polski.
Audio
  • O życiu i spuściźnie św. Wojciecha mówi Marcin Pałuk z Uniwersytetu Warszawskiego (Nawiedzeni/Czwórka)
Św. Wojciech
Św. WojciechFoto: Mihály Kovács via Wikimedia Commons

Zobacz także
Matejko Chrzest Polski 1200.jpg
Chrzest Polski. Jak żyli wówczas ludzie?

W ikonografii chrześcijańskiej św. Wojciech przedstawiany jest z kilkoma atrybutami, m.in. księgą, orłem, czy też włóczniami od których zginął. - Dziś dysponujemy aż dwoma "Żywotami", pisanymi bardzo krótko po jego śmierci w 997 roku, dzięki czemu o postaci św. Wojciecha wiemy bardzo dużo - mówił Marcin Pauk z Instytutu Historycznego UW i tłumaczył, dlaczego św. Wojciech odszedł z własnej diecezji rok przed śmiercią, by poświęcić się pracy misyjnej wśród pogan. Mówił także o tym, jak ważną rolę św. Wojciech odgrywał w budowaniu chrześcijaństwa na terenach Polski. - Był pewnym ideowym fundamentem. Dziś wiemy, że jednym z głównych celów pielgrzymki Ottona III do Polski po jego śmierci był cel religijny, a to świadczy o tym, jak wielkim kultem otoczony był męczennik - tłumaczył ekspert.

Chrzest Polski datuje się na 966 rok i uważa za wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego. Sylwetkę św. Wojciecha przedstawialiśmy w Czwórce w związku ze zbliżającymi się obchodami 1050. rocznicy tego wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Gość: Marcin Pauk (Instytutu Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 11.10

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski. Od tego wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 22:08
Jest wiele ważnych dat w historii naszego narodu, ale nie ma ważniejszej niż rok 966 czyli chrzest Polski - przekonuje w swojej książce prof. Krzysztof Ożóg.
rozwiń zwiń